Şehitliklere bayram ziyareti

Şehitliklere bayram ziyareti.18034
  • Giriş : 11.10.2007 / 23:07:00

Ramazan Bayramı öncesi Edirnekapı Şehitliğine gelen çok sayıda şehit yakını dualar etti, mezarları temizleyerek çiçek dikti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gün boyunca Edirnekapı Şehitliğine gelen şehit yakınları, ziyaret ettikleri mezarları temizlediler. Mezarları yıkayan, çevresindeki otları temizleyen şehit yakınları, mezarlara daha önce ekilen çiçeklerin bakımını da yaptılar.

Ayrıca, çiçek olmayan mezarlara da çiçek diken şehit yakınları, Kur'an-ı Kerim okuyup, dua ettiler.

2000 yılında Gabar Dağı'nda girdiği çatışmada şehit düşen Er Cemal Şahin'in annesi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlunun şehit edilmesinden sonra kimsesinin kalmadığını söyledi.

Acılı anne, belirli aralıklarla mezarlığı ziyarete geldiğini ve şehit oğlu için dua ederek, mezarının temizliğini yaptığını kaydetti.

Bandırma'dan gelerek İstanbul'da şehitliği ziyaret eden Hakan Yılmaz da tüm şehitlerin kendisinin yakını olduğunu ve İstanbul'a her gelişinde mutlaka şehitliğe uğradığını söyledi.

Geçen yıl 1 Eylülde Şırnak'ta şehit edilen Asteğmen Furkan Işık'ın babası Zeki Işık da oğlunun Dumlupınar Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olduğunu ve görev yerindeki Üsteğmeni Ahmet Şevki Evin ile birlikte şehit düşerek buraya defnedildiğini anlattı.

Diğer oğlunun, ölen ağabeyi için ''www.furkan.net'' adlı bir web sayfası açtığını ve duygularını ağabeyine ait fotoğraflar vasıtasıyla başkalarıyla paylaştığını söyleyen acılı baba, verilen son şehitlerin bazılarının kulağına hala küpe olmadığını kaydetti.

Bu arada, ellerinde çikolatalar ve not kağıtları bulunan bir asteğmen, bir astsubay ve iki er, Edirnekapı Şehitliğinde gün boyu şehit aileleriyle görüştü.

66. Mekanize Piyade Tugayına bağlı askerler, yakınlarının mezarları başında bulunan acılı aileleri tek tek ziyaret ederek, şikayet ve istekleriyle ilgili notlar aldı.

Bayram günleri de şehitlikte olacaklarını ifade eden askerler, şehit ailelerinin evlerinde ziyaret edilmesi için de personel görevlendirildiğini kaydettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious