Şehitlikte 'ayakbastı' parası

  • Giriş : 21.03.2007 / 00:00:00

Çanakkale'deki şehitleri topluca ziyaret etmek artık parayla. Özel bir şirket, bölgenin işletmesini 250 bin YTL'ye 29 yıllığına kiraladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

12 kişiyi aşan her grup girişte 105 YTL ödüyor. Turizmcilere göre alınan ücret fahiş.

Çanakkale Zaferi'nin 92. yıldönümü kutlanırken, Gelibolu'da ilginç bir tartışma yaşanıyor. Her yıl ortalama 3 milyon kişinin ziyaret ettiği şehitliğe toplu girişlerde kafilelerden KDV hariç 105 YTL ücret alınıyor. 12 kişi ve üzerindeki gruplar, tarihî yarımadaya girerken Kilye Koyu'nda söz konusu ödemeyi Ana Tanıtım Merkezi'ne yapıyor ve kendilerine tahsis edilen rehberle birlikte geziye başlıyor. Yerli ve yabancı turist açısından cazibe merkezi haline gelen milli parkın sevk ve idaresini gerçekleştiren tanıtım merkezinin işletmesini ise özel bir firma yürütüyor. Orman Bakanlığı'na bağlı Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün açtığı ihaleyi kazanan Ayışığı Turizm Şirketi, 2006'dan bu yana faaliyetini sürdürüyor. Tartışmalar da bu noktadan itibaren başlıyor. Turizmciler, düzenlenen turların yıllık ekonomik büyüklüğünün 150 milyon YTL'yi bulduğunu belirtirken, 105 YTL'lik ücretin fahiş olduğunu söylüyor. Kılavuz parasından hediyelik eşyaya kadar oluşan ekonomik yapının tek elden yönlendirilmesi de tepki çekiyor. Alınan bilgilere göre, genel müdürlüğün 2005 sonunda açtığı ihaleye sadece söz konusu firma katılınca, ihale yenilenmiş. İhaleye sonradan katılan 4 firma yeterlilik alamayınca, Kilye Koyu Ana Tanıtım Merkezi'nin işletmesi yıllık 250 bin YTL'ye 29 yıllığına Ayışığı Turizm'e kiraya verilmiş. Genel Müdür Kemal Yalınkılıç ile şirket sahibi Selçuk Bildik arasında da bir protokol imzalanmış. Çanakkale gezilerinin tüm kontrolü ve fiyat düzenlemesi bu şirketin inisiyatifine bırakılmış.

Konuyla ilgili süreç 2005 yılında Meclis'ten çıkan bir düzenlemeyle başladı. Kanunla, bütün milli park statüsündeki yerler için ana tanıtım merkezleri kurulması sağlandı. Tanıtım merkezlerini özel şirketlerin kiralamasına da imkan verildi. Bu doğrultuda Çanakkale Ana Tanıtım Merkezi'ni ihaleye çıkaran Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, ihaleye tek başına katılan Ay Işığı Turizm Şirketi'ne yılda 250 bin YTL karşılığında 29 yıllığına kiraladı. Kanun kapsamında Çevre ve Orman Bakanlığı 28 Mart 2006'da bir yönetmelik hazırladı. Bu yönetmeliğe göre Milli Parklar'daki tanıtım, sevk ve idare; genel müdürlük ile birlikte 'alan kılavuzlarının oluşumu' ve tanıtım merkezini kiralayan şirket arasında ortaklaşa yürütülecekti. Ancak 1 yıldan beri yönetmelik doğrultusunda alan kılavuzları oluşumu tanınmadığı için sorunlar ortaya çıktı.

Alan Kılavuzları Kooperatifi Başkanı Ahmet Kaşıkçı, tanıtım merkezini kiralayan şirketten kendisini tek yetkiliymiş gibi göstererek, tekel oluşturduğunu ileri sürüyor. Ahmet Kaşıkçı, "Bizi resmen ana tanıtım merkezini alan firmaya bağlama savaşı var. Bakanlığın eğittiği sertifikalı 189 alan kılavuzundan 149'u bizim üyemiz. Önce dernek kurduk derneği reddettiler, şimdi kooperatif kurduk bu reddedilmiyor ama arkadaşlarımız bizden habersiz olarak tek tek çağırılarak şirketle anlaşmaya zorlanıyor." dedi. Alan Kılavuzları ve Yerel Rehberler Derneği Başkanı Ali Osman Ekici ise firmanın Çanakkale'de tekel oluşturmaya çalıştığını iddia etti. Çanakkale'deki potansiyelden haksız şekilde rant elde etmek isteyenlerin her zaman çıkabileceğini anlatan Ekici, "Bir bölgenin gezdirme yetkisinin bir firmaya verilmesi söz konusu olmamalıdır. Her türlü seyahat acentesi gezi düzenleyebilmelidir." görüşünü dile getirdi.

Firma 'sözleşme yapmadık' genel müdür 'yaptık' diyor

Ay Işığı şirketinin sahibi Selçuk Bildik, işletme yetkisini yıllık 250 bin YTL karşılığında 29 yıllığına ihaleyle aldıklarını belirtirken, tarihi yarımadanın sevk ve idaresi için genel müdürlükle sözleşme yaptıkları iddiasını reddetti. Sadece işbirliği esasları hazırladıklarını vurgulayan Bildik, eleştirilere şu karşılığı verdi: "Alan kılavuzlarının sevk ve idaresinden biz sorumluyuz. Turizm şirketleri bize geliyor ve kılavuz istiyor, biz de yönlendiriyoruz. Resmî olarak sözleşme yapmadığımız için makbuz kesmiyoruz. Biz alan kılavuzları ile turizm firmalarını bir araya getiriyoruz. Fiyatlar henüz net olmadığı için aralarında anlaşıyorlar. 70 YTL isteyen de var, 100 YTL ve üzeri isteyen de. Alan Kılavuzları Kooperatifi bir oluşum değil."

Milli Parklar Genel Müdürü Mustafa Kemal Yalınkılıç ise firma ile sözleşme yaptıklarını söyledi. Genel Müdür, "İhale yapıldığı zaman hiç kimse girmedi, ikinci ihalede bu firma geldi aldı. Bizim herhangi bir firmaya ön yargımız olamaz. Burası işletilmeye başladıktan sonra birileri bu işte para da varmış diye yoğun ilgi göstermeye başladı." dedi. Yalınkılıç, bölgede tekelleşmeye izin vermeyeceklerini söylerken, bu konudaki şikayetlerin kendilerine iletilmesini istedi.

Firma sahibi Bildik: İhaleyi herkesin gözü önünde aldık

Tanıtım merkezini işletme yetkisini yıllık 250 bin yeni lira karşılığında 29 yıllığına herkesin gözü önünde ihaleyle aldık. Ancak tarihî yarımadanın sevk ve idaresi için genel müdürlükle sözleşme yaptığımız doğru değil. Sadece işbirliği esaslarını belirledik. Resmî olarak sözleşme yapmadığımız için makbuz kesmiyoruz. İstanbul'dan Çanakkale'nin işine müdahale etmeyin. Böyle gazetecilik olmaz.

Genel Müdür Yalınkılıç: Şikâyeti olan dilekçe versin

Firma ile sözleşme yaptık. Bu gizli değil. İhaleye, önce hiç kimse girmedi, ikinci ihalede bu firma geldi aldı. Burası işletilmeye başladıktan sonra birileri bu işte para varmış diye yoğun ilgi gösteriyor. Bu firmayla hiçbir şekilde bağlantımız yok. Firma sözleşmedeki hükümlere aykırı tutum içine girerse araştırılır, izin verilmez. Şikâyet varsa, bir dilekçe verirler, ben de incelerim. Gerekirse sözleşmeyi feshederim.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious