Şeker, boğaz ağrısına iyi geliyor

  • Giriş : 10.01.2009 / 23:00:00

Bilim adamları sert şekerlerin boğaz ağrısına iyi gelebileceğini belirtiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fransız Prescrire tıp dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, sert şekerlerin boğaz ağrısına iyi gelebileceği bildirildi.

Larenjit, farenjit, anjin gibi sık sık rastlanan boğazla ilgili hastalıkların birkaç gün içinde kendi kendine geçtiğini ve ilaçlarla tedavi edilmesine gerek olmadığını belirten araştırmacılar, vakaların yüzde 90'ının virüse bağlı boğaz iltihabı olduğunu, bunun da antibiyotikler, kortizonlu veya iltihap önleyici ilaçları kullanmayı gerektirmediğine dikkati çekti. Araştırmacılar, 1150 kişi üzerinde yapılan dört araştırmanın sonuçlarına göre, pastil, şurup ya da antimikrop, antiseptik içeren ilaçların, şeker, bal ya da sıcak içeceklerle kıyaslandığında elle tutulur yararı bulunmadığını vurguladı.

Araştırmaya katılanlardan rastgele seçilen bir grup, iki ila üç gün boyunca ambroksol içeren pastilden günde en fazla altı tane olmak üzere aldı, diğer grubaysa placebo verildi. Araştırmaların sonunda, placebo pastillerin etkisi iki yetişkin hastadan birinde “iyi” ya da “çok iyi” olarak değerlendirildi. Bununla beraber 12 yaşın üzerindeki gençlerde ambroksol içeren pastil ve placebo pastilin etkisi arasında fark görülmedi.

Araştırmacılar, boğaz ağrısının sadece birkaç gün sürdüğünü, sıcak içeceklerin virüslerin çoğalmasını sınırlandırdığını, şekerlerin ise tükürük bezlerini harekete geçirdiğini belirterek, “Boğazınızın iki tarafı ağrıyorsa sert şekerlerden emin” önerisinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*