Şeker, şeker gibi bir hastalık değil

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın şekerinin düşmesiyle ülke gündemine gelen şeker hastalığının(Diabet) ülkede yaklaşık 3 milyon kişide bulunduğu ve bu sayının her geçen gün artış gösterdiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünya Diabetikler Günü nedeniyle basın toplantısı düzenleyen Çocuk ve Adolesan Diabetikler Derneği Erzurum Şubesi ile Türkiye Diyabet Vakfı'na bağlı Doğu Anadolu Diabet Çalışma Grubu(Doğudiab) başkanları Prof. Dr. Behzat Özkan ile Doç. Dr. İlyas Çapoğlu, diyabetin toplum tarafından tam olarak bilinmediğini söyledi.

Yetişkinlerde ve çocuklarda olmak üzere iki çeşit diyabet türünün bulunduğunu belirten Prof. Dr.Özkan, çocuklarda sık idrara çıkma, aşırı acıkma, aşırı susama, kilo kayıpları, zayıflık ve yorgunluk belirtileri ile hastalığın kendisini hızlı bir şekilde gösterdiğini kaydetti. Erzurum'da 200 kadar diyabet hastası çocuğun bulunduğuna dikkat çeken Prof.Behzat Özkan, ailelerin çocuklarının hastalığı tedavisinin sürekliliği konusunda gerekli özeni göstermediğine dikkat çekti. Özkan, "Aileler maalesef çocuklarının tedavisinde gerekli özeni göstermiyor. Kontrol altında tutulmaması halinde ölümcül olan şeker hastalığı toplumun geleceğini ciddi şekilde tehdit ediyor. Diyabet hastası çocuğu olan aileler bu hastalık konusunda bilinçlenmeli, eğer eğitimg örüyorsu çocuklarının hastalığı konusunda okul idaresi, öğretmenleri bilgilendirilmeli" diye konuştu.

Doç. Dr. İlyas Çapoğlu ise dünyada 150, Türkiye'de ise yaklaşık 3 milyon kişinin şeker hastası olduğunu ifade etti. Ülkede yaklaşık 2 milyon kişinin ise şeker hastası olduğunun farkında olmadığına değinen Doç. Dr. Çapoğlu, vatandaşların kan şekerlerini ölçtürmelerini ve yılda en az bir kere doktor kontrolünden geçmelerini istedi. Modern tıptan uzakta bazı kişilerin kocakarı tabir edilen bitkisel ilaçlara yönelmesinin sanılanın aksine şeker hastalarına zarar verdiğine işaret eden Çapoğlu, "2025 yılında dünyada şeker hastası sayısının 300 milyona ulaşması bekleniyor. Şeker hastalığı artış gösteriyor. Bazı fırsatçılar, şekere iyi geliyor diye tıbbı yönden hiç bir fayda içermeyen hatta kullanıldığında zarar verebilen bitkileri vatandaşlara satmakta. Şekerde teşhis değil, takip çok önemli. Çünkü körlüklerin birinci nedeni şeker. Ülkemizdeki ölümlerin birinci nedeni kalp yetmezliği ve bunun da nedeni yine şeker rahatsızlığı" dedi.

14 Kasım günü Halk Eğitimi Merkezi'nde 13.00- 15.00 saatleri arasında Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonu'nda, "Çocuklarda ve erişkinlerde diabet hastalığı' konulu halk toplantısı düzenleyeceklerini anlatan Prof. Dr. Özkan, toplantıya vatandaşların katılımını beklediklerini kaydetti. Toplantıda isteyen vatandaşların ücretsiz olarak kan şekerlerinin ölçüleceğine de vurgu yapan Prof. Özkan, "Toplantıda diabetle ilgili bütün soruları ve sorunları gündeme getireceğiz. Halkımızın ücretsiz kan şekerlerini ölçeceğiz. Çünkü toplumda çok sayıda şeker hastası var ancak bunların belirtisi sinsi olduğu için bir çok kişi kendisini sağlıklı hishesidiyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious