Şeker hastaları hareketsiz kalmayın

Şeker hastaları hareketsiz kalmayın .7651
  • Giriş : 07.10.2007 / 20:30:00

Düzenli yapıldığında egzersiz diyabet hastalarına büyük yarar sağlıyor; uzmanlar ideal egzersiz olarak yürüyüşü öneriyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

EGZERSİZ sağlıklı bir yaşam için, kişinin özelliklerine ve yaşına uygun olarak herkese öneriliyor. Düzenli yapıldığı takdirde egzersiz diyabet hastalarına da büyük faydalar sağlıyor. Dr. Tahir Haytoğlu, ''Düzenli egzersiz yapanların genel olarak insülin hormonuna hassasiyetleri artmakta; böylece insülin, vücutta daha etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

İLAÇ TEDAVİSİ
BU hem kişinin kendi salgıladığı; hem de dışarıdan ilaç tedavisi olarak aldığı insülin için geçerlidir. Düzenli egzersiz yapan kişilerde damar sertliği (ateroskleroz) de daha az görülmektedir. Diyabetin damar sertliği oluşumuna sebep olan faktörlerden biri olması nedeniyle egzersiz, diyabet hastalarında daha da önem taşımaktadır'' diyor.

YEMEK SONRASI YAPILMALI
EGZERSİZİN düzenli olarak yapılması ve kişinin yaşı ile kondisyon durumuna uygun egzersizi seçmesi gerekmektedir. Yürüyüş her yaşta yapılabilecek bir egzersiz formudur. Ancak daha önce düzenli olarak spor yapmamış kişiler; tenis, Basketbol, Futbol gibi çok efor gerektirecek sporlara kalkışmadan önce doktorları ile görüşmelidir. Diyabet hastalarının haftada en az 3 kez, 30 dakikalık yürüyüşe denk gelecek bir egzersiz yapmaları önerilmektedir.
Prof. Dr. İlhan Satman da ''egzersiz yemekten hemen sonra veya hemen önce yapılmamalı. En iyi zamanlama ise yemekten 1.5- 2 saat sonrası.

DOKTORA DANIŞMALI
AYRICA, her diyabet hastası yapacağı egzersizin tipi konusunda doktoruna mutlaka danışmalı. Çünkü, diyabet komplikasyonları veya başka sağlık problemleri varsa, bazı egzersiz tipleri diyabet hastaları için sakıncalı olabiliyor'' hatırlatmasında bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious