Şeker hastaları insilünden korkuyor

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlyas Çapoğlu, şeker hastalarının çoğunun yanlış inanışlardan dolayı insilünden korktuğunu ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'de 2 milyon 600 bin kayıtlı şeker hastası bulunduğunu belirten Doç. Dr. İlyas Çapoğlu, bu hastaların da çok az bir kısmının insülin iğnesi vurdurmaktan korktuğunu söyledi. Geçmişte insülinin ileri derecede şeker hastalarına vurulması nedeniyle toplumda yanlış bir inancın doğduğunu ifade eden Çapoğlu, bunun da günümüzde olumsuz etkisini sürdürdüğünü kaydetti.

Şekere bağlı olarak körlük, kronik böbrek yetmezliği ya da kalp damar gibi hastalıkların görülmesi üzerine geçmişte hastalara insülin uygulanması nedeniyle vatandaşlar arasında 'İnsilün sakat bırakıyor' yanlış inancının yaygınlaştığını dile getiren Doç. Dr. Çapoğlu, "İnsanımızın insilün fobisi var. Eskiden had safhadaki hastalara insilün yapılırdu. Şimdi şekeri olan bütün hastalara yapılıyor bu iğne. Şeker hastalığı sürecinde en iyi ve etkili tedavi şekli insülin. İnsülinden kaçmak yada bu iğneyi yaptırmamak söz konusu hastalara büyük zararlar verebiliyor." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious