Şeker hastalarına müjde

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

Şeker hastaları, hayati önem taşıyan test sonuçlarını doktorlarına cep telefonu ve internet üzerinden gönderebilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyabet hastaları sürekli yapmak zorunda oldukları testlerin sonucunu artık doktorlarına cep telefonu veya internet üzerinden gönderebilecek. Dünyada ilk defa uygulanacak sistemle şeker hastaları muayenehaneye ya da hastaneye sık sık gitmekten kurtulacak. Proje tam anlamıyla kullanılmaya başladığında hastaların ilerlemeye müsait rahatsızlıkları, kısa sürede tespit edilebilecek ve önüne geçilebilecek.

Yüzde yüz yerli bir uygulama olan "Ulusal Diyabet Hattı" ve "www.diyabet.net" önümüzdeki günlerde uygulanmaya başlanacak. Ulusal Diyabet Hattı, Telsim ve Turkcell hatlı GSM telefonlarıyla kullanılabilecek. Java programı yüklü cep telefonları aracılığıyla hasta, şeker hastalığının tedavisinde hayati önem taşıyan, doktor ziyaretlerini, ayak, göz dibi ve diş kontrol tarihlerini, kan şekeri ölçüm programlarını, tansiyon programlarını, HbA1c, mikroalbümin, TSH ve diğer test tarihlerini görebilecek. Hasta tarafından yapılması gereken testler ve bunların tarihleri hastanın cep telefonuna ayrıca gönderilen SMS (kısa mesaj) aracılığı ile hatırlatılacak. Böylece hasta da tedavisinin tüm parçalarını istediği anda görüp uygulayabilecek.

Hastalar cep telefonu ya da internet üzerinden kan şekeri, tansiyon ve ağırlık ölçüm sonuçları yanında yaptırdığı tüm laboratuar testlerinin sonuçlarını da girecek. Sonuçlar normal değerlerden sapmalara karşı taranmakta ve olası sorunlar hem hastaya hem doktora otomatik uyarı olarak bildirilecek. doktor hastalarının metabolik durumunu grafiksel olarak izleyebilecek ve hastada oluşabilecek istenmeyen değişimlere anında müdahale edebilecek. Böylece doktor olası sorunları yeteri kadar erken fark ederek, hastaları için çok daha etkin bir tedavi programını hızla düzenleyebilecek.

Projenin mimarı Fonksiyonel İnternet Hizmetleri'nin kurucusu Prof.Dr. Süleyman Sevinç, Ulusal Diyabet Hattı'nı hastalarla doktorları arasındaki diyalogun güçlendirilmesi amacıyla tasarlandığını anlattı. Hastadaki metobolik değişikliklerin doktor tarafından interaktif olarak takip edilmesini sağlanacağını belirten Sevinç, şunları söyledi: "Diyabet kronik bir hastalık. Sürekli testlerin yapılması gereken bir hastalık. Bazı testler 3 ayda bir, bazıları yılda bir yapılıyor. Bu testlerin, ölçümlerin sonuçlarının doktora iletilmesi bazen sorun olabiliyor. Hastalar bazen testleri unutuyor. Sistemimiz bu iki ihtiyacı gidermeye yönelik. Hastalarımız cep telefonlarına yükleyecekleri java programı ile kontrollerini gerçekleştirebilecek. Yapmış oldukları testleri, kan şekeri, tansiyon ölçümleri cep telefonu aracılığıyla merkezi bilgisayara gönderecek. Burada grafiğe dönüştürülecek bilgiler hastanın doktoruna aktarılacak. doktor hastasının metobolik durumunu, testlerini takip edebilecek."

Hastanın isterse internet üzerinden de testlerini doktoruna iletebileceğini dile getiren Sevinç, hastaya bir şifre ve kullanıcı adı verileceğini, bu şifre ile hasta tedavisinin aşamalarının takip edilebileceğini kaydetti. Sevinç, "Normal değerlerde sapma olduğu tespit edilirse doktor hemen hastası ile irtibata geçecek. Yeşil, Sarı ve Kırmızı renklerle temsil edilen üç kademe ile hastanın risk durumu belirlenecek. Kırmızı alarm veren hastanın hemen doktoru ile irtibat kurması gerekecek. Doktorların zamanı çok az. Bu proje ciddi oranda zaman tasarrufu sağlıyor. Cep telefonları ve internetle bütünleşik yapıda çalışan bir uygulama şeker hastalığının daha iyi yönetilmesini, böylece hastalığın tedavisindeki başarı şansının artmasını sağlamaktadır." ifadelerini kullandı.

Diyabetin hastanın kalp ve damar sistemi, böbrekleri, el ve ayakları ile gözlerine sinsice zararlar verebilen bir hastalık olduğunu anlatan Sevinç, şeker hastalığının yetişkin körlüklerin, ayak kangrenlerinin, iyileşmesi çok güç olan yaraların ve kalp damar rahatsızlıklarının başlıca nedenleri arasında olduğuna işaret etti. Hastalığın iyi yönetimi ile hem hastanın kaybolan yıllarını geri kazanması ve hem de yaşam kalitesini yükseltmesinin mümkün olduğuna vurgu yapan Sevinç, "Bunun için hastanın diyetine dikkat etmesi, spor yapması, ilaçlarını zamanında alması, laboratuar test ve ölçümlerini düzenli yaptırması ve doktor kontrollerini aksatmaması gerekmekte, ama bunlar bile herşeyin iyi gitmesine yetmeyebilmektedir. Bununda nedeni hastanın metabolik durumunda istenmeyen değişimlerin her an olabilmesidir. doktor hastasının diyetini değiştirerek ya da ilaç alımlarını yeniden düzenleyerek hastanın metabolik durumunda istenmeyen değişikliklere karşı tedbirler almak durumunda kalabilmektedir. Bu ise doktorun hastasının metabolik durumunu yakından izleyebilmesi ile mümkün olabilmektdir." şeklinde konuştu.

-DOKTORDAN TAM DESTEK-

Proje hakkında değerlendirmede bulunan İstinye Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Cengiz Tamer, uygulamanın çok faydalı olacağını kaydetti. Kendisi de diyabet hastası olan Tamer, hastalığın vücudun değişik sistemlerinde yaptığı tahribat nedeniyle hastanın yaşam süresini tehdit ettiğini, neden olduğu yan etkilerin ve tedavilerinin hem hastaya hem de ülkeye ciddi zararlar verdiğine işaret etti.

Ulusal Diyabet Hattı ve internet sitesinin şeker hastalığının yönetiminde kullanılmasının son derece yerinde bulduğunu dile getiren Tamer, "Çağdaş yaşamın koşuşturması sırasında hastaneye ya da doktora gitmeden hastalığın durumu konusunda hekimin bilgi sahibi olması sağlanıyor. Hekim ile hasta arasında interaktif bir iletişim sağlanmış oluyor. Diyabetik hastalığına daha çok yaşlı insanlarda görüldüğünü düşünürsek, bu insanların sık sık dışarı çıkarak doktora gitmekten kurtulacaklardır. Diyabet hastası ve tıp doktoru olarak bu projenin başarılı olacağına ve çok faydalı olacağına inanıyorum." şeklinde konuştu.

Cengiz Tamer, diyabette kan şekeri başta olmak üzere onlarca kan bileşkesinin değişik zaman aralıklarıyla, değişik yoğunlukta ölçümünün gerektiğini, ancak hem hekim hem hasta açısından takibinde zorluklar yaşandığını kaydetti. Tamer, "Hasta bir kan şekerini veya diğer kan ölçümlerini zamanında yapmayı unutuyor. Ölçümleri de zamanında hekime ulaştıramıyor. Hekim de takip ettiği yüzlerce hasta grubundan hangi hastasının hangi sıklıkta takip edeceğini unutabiliyor. Bütün bunların ışığında bu yeni sistem hem hastaya hem hekime bu değişkenleri zamanında ve hangi sıklıkta ortaya koyması bakımından, bu değişikenlerin hastanın takibinde bilgisayar üzerinde takip edilmesini sağlaması bakımından çok önem taşıyor. Diyabet hastalığı çok ciddi rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Rahatsızlıkların zamanında engelenmesine katkı sağlayacak bu çalışmanın çok faydalı olacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious