Şeker hastalarına sıcak uyarısı

Şeker hastalarına sıcak uyarısı .18618
  • Giriş : 03.08.2007 / 17:02:00

Son günlerde artan hava sıcaklığının mevsim normallerinin üstüne çıkmasıyla, doktorlar şeker hastalarını uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mardin Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Bayram Açan, şeker hastalarının sıcaklarda daha fazla sıvı kaybettiğini belirterek, sıcak havalarda şeker hastaların büyük bir risk altında olduğunu söyledi.

Açan, "Bazı hastalar, kendileri hissetmeseler bile tansiyonun uzun süre yüksek seyretmesiyle olumsuz durumlarla karşılaşabilir. Aşırı sıcaklar nedeniyle kan şekerinin yükselmesi kan akışkanlığını azaltır. Şekerinin yükselmesiyle ortaya çıkan sıvı kaybı sıcağın da etkisiyle ani felç ve beyin kanamalarına neden olabilir." dedi.

Sıcak nedeniyle ani su kayıplarının, şeker hastalarında körlük, sakatlık, kalp krizi oluşumunu da hızlandırdığını belirten Dr. Açan, "Terleme durumuna göre günde ortalama 2 ila 5 litre arasında su içilmesi gerekir. Güneş ışınlarının en etkili olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında gerekli olmadıkça dışarı çıkmaması gerekir. Düzenli kullanılan ilaçların zamanında alımına önem verilmeli, kendilerine doktor tarafından tavsiye edilen egzersizler, havanın serin olduğu akşam ve sabah saatlerinde yapılmalıdır. Kendini iyi hissetmeyen hastalar hemen doktora başvurmalıdır." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious