Şeker pancarı alım fiyatları belirlendi

  • Giriş : 05.11.2008 / 12:10:00

Türkiye Şeker Fabrikaları (Türk Şeker) Genel Müdürü Mehmet Azmi Aksu, 2008 yılı pancar alım baz fiyatlarının belirlendiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye Şeker Fabrikaları (Türk Şeker) Genel Müdürü Mehmet Azmi Aksu, 2008 yılı pancar alım baz fiyatının ton başına 108 YTL olarak belirlendiğini bildirdi.

TBMM KİT Komisyonunda Türk Şekerin 2006 yılı faaliyetlerinin görüşülmesi sırasında konuşan Genel Müdür Aksu, geçen yıl 95 YTL olarak belirlenen pancar alım fiyatının uygulamada 99,9 YTL olarak gerçekleştiğine dikkati çekerek, bu yılki fiili alım fiyatının da pancarın polar kalitesine göre değişebileceğini kaydetti.

Aksu, daha sonra AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2008-2009 pazarlama dönemi için çiftçilerle 10 milyon 450 bin ton pancar üretimi için sözleşme yaptıklarını söyledi.

İhracatın desteklenmesi için ihracatçılara dünya fiyatlarından şeker verilmesi uygulamasını sadece Türk Şeker'in yaptığını hatırlatan Aksu, bu ihtiyacın karşılanması için de C şekeri üretildiğini belirtti. Geçen yıl bu kapsamda 130 bin tondan fazla şekerin ihracatçılara dünya fiyatlarından verildiğini ifade eden Aksu, şunları söyledi:

''Geçen yıl C şekeri kapsamında 14 bin ton üretim yapılmıştı. Ama ihracatçılara 130 bin tondan fazla ucuz şeker verdik. Bu A şekerinden karşılandı. C şekeri üretimini artırabilmek için bu yıl C şekeri kapsamında alınacak pancarın fiyatını yüzde 114 artırarak 28 YTL'den 60 YTL'ye çıkardık. A şekerinden, ihracatçılara verdiğimiz ucuz şeker nedeniyle geçen yıl 130 milyon YTL zarar ettik. Bu yıl C şekeri üretimini artırarak zararımızı da 60-70 milyon YTL düzeyine çekmeyi planlıyoruz.''

Aksu, 2007-2008 döneminde alınan önlemler sayesinde sektörün çok iyi bir satış gerçekleştirdiğini ve 1 Eylül itibariyle 113 bin 200 ton stokla son yılların en düşük stok seviyesiyle yeni sezona girildiğini bildirdi.

Aksu, Ramazan Bayramı nedeniyle artan şeker talebinin de bu stoklardan karşılandığını ve fabrikalardaki stokların hemen hemen sıfırlandığını kaydetti.

Aksu'nun verdiği bilgiye göre, ton başına pancar alım fiyatı geçen yıla oranla A şekerinde yüzde 13, C şekerinde yüzde 114 artırılmış oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*