Şeker pancarı rekoltesinde artış

Şeker pancarı rekoltesinde artış.37776
  • Giriş : 14.06.2009 / 15:00:00

Tarımda son 20 yılın en yağışlı döneminin geçmesiyle beraber şeker pancarında yüzde 30'a varan verim artışı bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ziraat Mühendisleri Odası Aksaray Şube Başkanı Doğan İpek, iklimdeki olumlu gelişmelere bağlı olarak, şeker pancarında yüzde 30'a yakın verim artışı ve rekolte beklediklerini söyledi.

İpek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarımda son 20 yılın en yağışlı sezonunun yaşandığını belirtti.

Aksaray'da tarımsal sanayi açısından iki sektörün çok önemli olduğunu dile getiren İpek, bunlardan birinin şeker, diğerinin de süt sektörü olduğunu bildirdi.

Aksaray'da şeker pancarı verim oranının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu ifade eden İpek, şunları kaydetti:

''Türkiye'de üretilen şeker pancarında polar değeri en yüksek illerden birisi Aksaray'dır. Bu toprak yapısından kaynaklanmaktadır. Polar değerindeki yüksekliği verimde de görmekteyiz. Şeker pancarında dekardan 5,5-6 ton verim alınıyor ve bu Türkiye ortalamasının üzerinde bir rakamdır. Aksaray'daki şeker pancarı fabrikasının bu yıl 700-750 bin ton arasında şeker pancarı alımı yapacağını düşünüyoruz.''

Aksaray'a, tarım sezonunda metrekareye 430,5 kilogram yağış düştüğünü anlatan İpek, ''Bu durum pancar bitkisinin köklerinin ve gövdesinin yeterince gelişmesini ve daha yüksek verim vermesini sağlayacak. Ayrıca, yağışların etkisiyle toprakta bulunan taban suyu seviyesini yükseltmesi bitki köklerinin suya ulaşmasını da kolaylaştırmıştır. Bu yıl iklimdeki olumlu gelişmelere bağlı olarak, şeker pancarında yüzde 30'a yakın verim artışı ve rekolte bekliyoruz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*