Şekere benzeyen ilaçlara dikkat

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

Türkiye'de, 1-5 yaş arası okul öncesi çocukluk çağı zehirlenmelerinde şeker sanılarak yenen ilaçların önemli yer tuttuğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Şükrü Hatun, Türkiye'de her yıl çok sayıda çocuğun zehirlenme nedeniyle hastanelere getirildiğini, özellikle 1-5 yaş arası çocukluk çağı zehirlenmelerinde şeker sanılarak yenen ilaçların başı çektiğini söyledi.

Dün 4 yaşında bir çocuğun anneannesinin antidepresan ilacından içmesi sonucu zehirlenerek hastanelerine kaldırıldığını belirten Hatun, çocuğun içindekileri şeker sanarak açtığı kutudan bir miktar ilaç içtiğini belirtti,

Türkiye'de yaygın kullanıldığından ve şekere benzediğinden antidepresan ilaç zehirlenmelerine sıklıkla rastlandığını dile getiren Hatun, ''Antidepresanlar evlerde sık bulunuyor ve kutuları kolaylıkla açılabiliyor. Türkiye'de 1-5 yaş arası okul öncesi çocukluk çağı zehirlenmelerinde şekere benzeyen ilaçların önemli yer tuttuğunu biliyoruz. Uzun süredir bu probleme dikkat çekiyoruz. Bu vaka da bunun en somut örneği'' dedi.

Kaç draje içtiğini bilmedikleri için hastanın durumunu kestiremediklerini, ancak hayati tehlikesinin bulunmadığını belirten Hatun, ''Her çocuk bu kadar şanslı olmayabiliyor. Çoğu zaman komaya kadar giden, bazen ölümcül olabilen zehirlenme tablolarıyla karşılaşabiliyoruz'' diye konuştu.


-İLAÇLAR ÇOCUĞUN AÇAMAYACAĞI KUTULARA KONULMALI-


Yaklaşık 6 ay kadar önce Adana'da bir çocuğun şeker sandığı ilacı yiyerek zehirlenip öldüğünü dile getiren Hatun, şöyle devam etti:

''Bu konuda anne ve babaların olduğu kadar, ilgili ilaç firmasının da sorumluluğu var. Anne ve babaların sorumluluğu, ilaçları çocukların erişemeyeceği yerlere koymak, firmaların sorumluluğu ise ilacı çocukların açamayacağı kilitli kutulara koymaktır. Dünyanın pek çok yerinde zehirlenmeye yol açan ilaçlar kilitli kutulara konuluyor, çocuklar ilaç kutusunun kapağını kolaylıkla açamıyor. İlaçların ambalaj kapağının kolay açılabilmesi ve şekere benzemesi çocuklarda zehirlenme vakalarını körüklüyor.''

Bu tür zehirlenme vakaları üzerine ilaçlarını kilitli ambalaja koymayan firmalar hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını anlatan Hatun, sorumluluk tespiti konusunda yetersizlik yaşandığı için Cumhuriyet Savcılığının takipsizlik kararı verdiğini ifade etti.

Çocuk zehirlenmelerinde riski azaltmak için ilaçların çocukların kolay açamayacağı kutulara konulması gerektiğini vurgulayan Hatun, zehirlenme karşısında çocuğun kesinlikle kusturulmamasını, en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılmasını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious