"Şekil benziyor ama içeriği boş"

  • Giriş : 12.01.2008 / 15:39:00
  • Güncelleme : 12.01.2008 / 15:58:12

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gündoğan, Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı eylem planını eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mete Gündoğan, Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı eylem planını içi boş su kabına benzetti. Eylem Planı'nın şekil olarak Saadet Partisi'nin çalışma planına benzediğini ifade eden Gündoğan, "Milli Görüş okulunda bir şeyler görmüş ama içeriğini başka yerlerden almış. Şekil benziyor ama içeriği boş" değerlendirmesinde bulundu.
Milletin asıl beklediği konulara ilişkin olarak eylem planında hiçbir değerlendirmenin bulunmadığına vurgu yapan Gündoğan, "Başbakan Erdoğan BOP'un bir görevlisi. Ancak BOP'la ilgili hiçbir şey göremiyoruz. IMF ile ilgili ilişkiler nasıl sürdürülecek, bu da yok. Enerji bağımlılığı nasıl aşılacak? Es geçilmiş. Kıbrıs, Irak'ın durumu ne olacak? Bu soruların cevabı yok" dedi.

Parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mete Gündoğan, Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan 60'ncı hükümet Eylem Planını, "Esas konurlar işlenmemiş, tali konular 'iyi bir takdim' ile anlatılmış ancak içerik olarak boş. Su kabı var ama içi boş" sözleri ile eleştirdi. Eylem planında asıl milletin merak ettiği konulara ilişkin olarak hiçbir açıklamada bulunulmadığını ifade eden Gündoğan, genel anlamda ortaya konulan 145 faaliyetin önemli bir bölümünün 2002 yılında ortaya konulan acil eylem planının tekrarı niteliğinde olduğuna dikkat çekti. Yine önümüzdeki 4 yıl için vaat edilen taahhütlerin sanki yeni taahhütlermiş gibi açıklandığına vurgu yapan Gündoğan, temel hak ve özgürlükler konusunda olduğu gibi bazı konularda da geri adım atılarak kısıtlamalar getirildiğini söyledi.

Eylem planına kapsamlı bir eleştiride bulunan Gündoğan, Erdoğan'ın eylem planını açıklamadan önce bir önceki hükümet döneminin kritiğini yapması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: "60'ncı hükümet, 58 ve 59'ncu hükümetlerin devamıdır. Bu nedenle, öncelikle bir önceki dönemlerin genel bir kritiğini yapmalıydılar. 16 Kasım 2002 tarihinde açıklanan Acil Eylem Planı ne oldu? Sayın Erdoğan'dan bu acil eylem planında ortaya konulan hedeflerin hangisine ulaşıldı hangisine ulaşılmadığına dair bir değerlendirme göremedik"

Acil Eylem Planı'nda yer verilip de Eylem Planı'nda değinilmeyen konuları da başlıklar halinde sıralayan Mete Gündoğan, "Temel hak ve özgürlüklerin önünde tüm engeller kıldırılacak deniyordu. Şimdi bunlara tanımlarla kısıtlama getirilmiş! Düşünce, inanç, örgütlenme hürriyetleri yok! Hazine tek hesabı, TMSF'nin değerlendirmesi yok. Madencilik sektörüne ağırlık verilecek deniyordu şimdi kayıp!" dedi.

Öte yandan yollar, vergi mevzuatı, gelir dağılımı adaletsizliği ve koruyucu hekimlik gibi başlıkların eylem planında sanki yeni taahhütlermiş gibi açıklandığına vurgu yapan Gündoğan, "hükümet bu konularda geçen hükümet döneminde bir adım atılmadığını dolaylı olarak kabul etmiş oluyor" eleştirisinde bulundu.

Milletin asıl hükümetten duymak, görmek istediği konuların tamamen es geçildiğini dile getiren Gündoğan, bunları da başlıklar halinde şöyle sıraladı: "IMF ile ilişkiler ne olacak? Eylem planında hiç yer verilmemiş. Düşük kur yüksek faiz politikası devam edecek. Peki neden? İzahı yok. Yüksek öğretim, eğitim 'cek, cak'lar ile dolu. Peki üniversite-sanayi işbirliği ne olacak? Herhalde sanayi kalmadı diye bu konu pas geçildi. Üniversite harçları artacak deniliyor. Peki fakir fukara nasıl okuyacak? Devlet-millet kaynaşması nasıl gerçekleşecek? BOP ne olacak? Irak'ın durumu ne olacak? ABD ile ilişkiler, AB ile ilişkiler alternatiflere göre ne olacak? Kıbrıs'ın durumu ne olacak? Enerji bağımlılığı nasıl aşılacak?"

Ortaya konulan eylem planının hükümetin, bu döneme iddiasız, heyecansız ve rutin olarak girdiğinin somut bir örneği olduğunu ifade eden Gündoğan, "Dünya yeniden şekillenirken uygulanabilir bir vizyona sahip olmamak, sayın Başbakan'ın sevdiği terimler ile 'maça iki sıfır mağlup başlamak' demektir. Bundan en büyük zararı milletimiz görecektir. Allah bu milletin yardımcısı olsun" dedi.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious