Sekiz askere 'milli müdafaaya hıyanet' soruşturması

Sekiz askere 'milli müdafaaya hıyanet' soruşturması .18870
  • Giriş : 06.11.2007 / 08:50:00

Dağlıca'da kaçırılan 8 asker hakkında 'Milli müdafaya hıyanet' ve 'Silahı terk' suçundan soruşturma başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genelkurmay Askerî Savcılığı, Dağlıca baskını sırasında kaçırılan 8 asker hakkında 'Milli müdafaya hıyanet' ve 'Silahı terk' suçundan soruşturma başlattı.

Hakkari Dağlıca'da 12 askerin şehit olduğu saldırıdan sonra irtibat kesilen ve önceki gün Kuzey Irak'ta PKK tarafından serbest bırakılan 8 askerin Ankara'daki sorgusuna başlandı. Genelkurmay Askerî Savcılığı'nın soruşturmayı, Askerî Ceza Kanunu'nun 56 ve 136'ıncı maddeleri gereğince 'Milli müdafaaya hıyanet, nöbette dikkatsizlik sonucu ehemmiyetli zarar ile silahı terk' suçları kapsamında sürdürdüğü öğrenildi.

Gazeteport'un haberine göre 'Milli müdafaaya hıyanet' maddesi, 8 askerin Kuzey Irak'ta kaldıkları süre içinde PKK tarafından sorgulanmaları ve bu sorgu sırasında herhangi bir bilgi verip vermedikleri konusu ile irtibatlı bulunuyor. Bir askerî savcılık yetkilisi, bu konuda şunları söylüyor: "Öncelikle bu askerlerimizin baskın öncesi nöbet sırasında bir kusurları olup olmadığı araştırılacak. Nöbette dikkatsizlik sonucu bu baskın ile mal ve can kaybının meydana geldiği saptanırsa, bu durum ACK'nın 136'ıncı maddesi çerçevesinde hapis istemiyle değerlendirilir. Daha sonra 8 askerin zorla mı yurtdışına götürüldüğü, yoksa kendi istekleri ile mi gittiklerine bakılacak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious