Sekiz cinayetin ortak noktası Yimpaş mı?

  • Giriş : 01.11.2006 / 00:00:00

Alman polisi, öldürülen yedi Türk'le bir Yunanlının Yimpaş'a para kaptırdığını öğrenince Emniyet'ten yardım istedi. İki ülke polisi şimdi Yimpaş izini sürüyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Almanya'nın dolandırıcılık, İsviçre'nin karapara ve Türkiye'ninse usulsüz para transferi, dolandırıcılık ve evrakta sahtecilik soruşturmalarına konu olan Yimpaş'ın, Almanya'da bir de seri cinayet soruşturmasına konu olduğu ortaya çıktı.
Almanya'da 2000-2006 yılları arasında yedi Türk ve bir Yunanlının öldürüldüğü sekiz faili meçhul cinayeti soruşturan Alman polisi, aynı tabancayla öldürülen sekiz kurbanın 'tek ortak noktaları'nın Yimpaş'a para kaptırmaları olduğunu belirledi.
Alman polisinin, Yimpaş kuşkusunun ağır bastığı faili meçhul cinayetleri aydınlatabilmek amacıyla Ankara'ya heyet göndererek Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yardım istediği ve iki ülke polisinin ortak bir çalışma grubu oluşturduğu öğrenildi.

2000 yılında başladı
9 Eylül 2000: Almanya'daki Türkleri hedef alan cinayetler serisi, 2000 yılının eylül ayında başladı. İlk olarak, Nürnberg kentinde çiçekçilik yapan 38 yaşındaki Enver Şimşek, kimliği belirsiz kişilerce tabancayla vurularak öldürüldü.
13 Haziran 2001: Kurban, yine Nürnberg kentinde terzilik yapan Abdurrahim Özdoğru oldu. 49 yaşındaki Özdoğru kimliği belirsiz kişilerce vuruldu.
27 Haziran 2001: Hamburg kentinde manavlık yapan 31 yaşındaki Süleyman Turşucu kurşunlanarak öldürüldü.
29 Ağustos 2001: Münih'te manavlık yapan 38 yaşındaki Halil Kılıç, kimliği belirsiz katil veya katillerin kurşunlarıyla öldü. (Bu cinayetin ardından üç yıl boyunca benzer bir cinayet yaşanmadı.)
25 Şubat 2004: Katil Rostock'ta ortaya çıktı. Bir döner dükkanında çalışan Yunus Turgut, tabancayla vurularak öldürüldü.
Haziran 2004: Beşinci cinayetten dört ay sonra katil ya da katiller Nürnberg'e geri döndü. Hedef, Nürnberg'de döner dükkânı işleten 50 yaşındaki İsmail Yaşar oldu.
15 Haziran 2005: Münih'te anahtarcılık yapan 41 yaşındaki Yunanlı Theodoros Boulgerider aynı yöntemle öldürüldü.
4 Nisan 2006: Dormund'da büfe işleten 39 yaşındaki Mehmet Kubaşık, diğer kurbanlar gibi kendi işyerinde başından vurularak öldürülmüş halde bulundu.
Sekiz cinayetin sırrını çözebilmek için geniş çaplı bir soruşturma başlatan Alman polisi, yedi Türk ve bir Yunanlının aynı tabancayla öldürüldüğünü belirledi.

7.65'lik tabancayla öldürüldüler
Altı yıl içinde Almanya'da öldürülen sekiz kurbanın da 7.65 milimetrelik CESKA Typ 83 marka bir tabancayla vurulduğunu saptayan Alman polisi, cinayetlere gerekçe olabilecek olası ortak yönlerini bulabilmek için kurbanların özel yaşamlarını didik didik incelemeye başladı. Alman polisi, kurbanların ve yakın çevresindekilerin telefonlarını ve banka hesaplarını incelemeye aldı. Bu süreç boyunca yaklaşık 3.5 milyon telefon irtibatı ve 7 milyon hesap hareketini inceleyen Alman polisi, cinayetlerle ilgili çarpıcı bir bilgiye ulaştı.
Birbirini tanımadıkları tespit edilen sekiz kurbanın tek bir ortak noktaları bulunduğu anlaşıldı. Yunanlı Theodoros Boulgerider dahil, sekiz kurbanın da Yimpaş'a para kaptırdığı ortaya çıktı. Kurbanların, Yimpaş'tan paralarını kurtarabilmek için Yimpaş yöneticileri hakkında Almanya'da adli süreç başlattıkları belirlendi.

Nisan ayında heyet geldi
Alman polisi, cinayetler zincirindeki Yimpaş kuşkusunu aydınlatabilmek amacıyla Türkiye'de Emniyet Genel Müdürlüğü'yle bağlantıya geçti. Geçen yılın nisan ayında Türkiye'ye bir heyet gönderen Alman polisi, Türk meslektaşlarından yardım istedi. Alman ve Türk polislerinin, seri cinayetlerdeki Yimpaş izini sürebilmek için ortak bir çalışma grubu oluşturdular. Yetkililer, iki ülke polisinin çalışmalarını halihazırda sürdürdüğünü belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious