Seks partisinin ardından gelen trajik cinayet

Seks partisinin ardından gelen trajik cinayet.18020
  • Giriş : 04.01.2008 / 20:19:00

Irak'ın Taci kentindeki Amerikan üssünde görevli Hannah McKinney adlı kadın askerin, 2006 yılındaki şüpheli ölümünün altından, içki ve seks partisinin ardından gelen trajik bir cinayet çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Washington Post gazetesi, 4 Eylül 2006'da Taci'deki üste yol kenarında ölü olarak bulunan McKinney'in davasına ilişkin bin 460 sayfalık tutanağı, Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası kapsamında edinerek, davanın bugüne kadar günışığına çıkmayan detaylarını duyurdu.

Olayın başlangıçta askerin ailesine, nöbet tuttuğu kuleden izinsiz şekilde ayrılan McKinney'in "bir aracın çarpması sonucu öldüğü" şeklinde bildirildiğini kaydeden gazete, kayıp ailesinin kızlarının ölüm şeklinden şüpheye düşmesi üzerine davayı araştırmaya başladığını ve sonuçta korkunç gerçekle karşılaştığını belirtti.

OĞLUNA BAKMAK İÇİN ORDUYA GİRDİ

Habere göre Çevresi tarafından neşeli ve mutlu bir kişi olarak gösterilen ve 2 yaşındaki oğlunun babasından ayrılmasının ardından daha iyi maaş için orduda aktif görev talebinde bulunan McKinney, birkaç aylık eğitimin ardından Irak'ın Taci kenti yakınlarındaki üsse gönderildi.

McKinney, Irak'a gelmesinden kısa bir süre sonra, bir eylül akşamı, görev sürelerinin dolmasını kutlayan 3 çavuştan biri olan Damon D. Shell'in kendisine rastlamasıyla son gecesini yaşadı.İÇKİ ALEMİ

Olayı tüm ayrıntılarıyla anlatan ve ifadesi mahkeme kayıtlarına geçen Shell'e göre gece, alkol tüketiminin yasak olduğu bölgedeki barakada, çavuşlardan birinin temin ettiği votkayı içerek başladı.

Sarhoş olan çavuşlar, gözetleme kulesindeki bir kadın erle vedalaşmak için Humvee tipi araca bindi ve kuleye gitti. Shell, kulede iki kadın askerden öpücük almaya çalıştı, ancak kadın askerler bu isteği reddetti.

Gecenin ilerleyen saatlerinde Humvee, bir başka gözetleme kulesinde, McKinney'nin görevli olduğu kulenin önünde durdu ve McKinney, Shell'in kendisini aşağıya çağırması üzerine kuleden inerek araca bindi. Shell'in ifadesine göre McKinney, bir bardak içki içerek sarhoş oldu ve diğer çavuşların yatmasının ardından McKinney ile Shell, bir barakada cinsel ilişkiye girdi.

Shell, daha sonra McKinney'i görev yerine götürmek istedi, ancak McKinney, kuleye girecek durumda değildi. Bunun üzerine Shell, McKinney'nin nöbet arkadaşı Rachelle Anderson'dan durumu idare etmesini istedi. Anderson ise kendisinin bu işe bulaşmak istemediğini söyleyerek Shell'in isteğini reddetti.

'BİR ŞEYE ÇARPTIM'

Shell, McKinney ile sabaha karşı kuleden ayrıldı ve aracı ıssız yolda sürmeye başladı. McKinney'nin başı öne eğik, kambur halde oturduğu tarafta araç kapısının açılıp kapandığını fark eden Shell, aracı sürmeye devam etti.

"Bir şeye" çarptıktan sonra dönüp baktığında, hatalar zincirinin son halkasının farkına vardı ve McKinney'nin yerinde olmadığını gördü. Çarptığı "şeyin" McKinney olabileceğini düşündü, ancak durup kontrol etmedi ve yoluna devam etti. McKinney'i, yolda yarı ölmüş vaziyette bırakıp barakaya döndü, yatağına girip uyudu.

13 SAAT SONRA BULUNDU

Tek botu ayağından çıkmış, üniforması parçalanmış, kanlar içindeki McKinney, olaydan yaklaşık 13 saat sonra bölgeden geçen iki asker tarafından bulundu, ancak bu McKinney'nin hayatını kurtarmaya yetmedi.

Mahkeme kayıtlarına, aynı şekilde geçen olayın bir bedeli olduğunu düşünen Heavrin çifti, Shell'in en az 10 yıl hapis cezasına çarptırılacağı düşüncesiyle 30 Nisanda, davanın görüldüğü Texas'taki mahkemeye geldi.

Shell, alkol alma, alkollü araç kullanma ve cinsel ilişkiye girme suçlarını kabul etti, avukatı, müvekkilinin McKinney'nin üzerinden araçla geçtiğini söyledi.

MADALYALARI MI KURTARDI?

Irak'taki üstün askeri performansı ve cesareti nedeniyle "Bronz Yıldız ve Mor Yürek" madalyalarıyla ödüllendirilen Shell'in, McKinney'nin ölümüne bilerek yol açıp açmadığına dair kararı ise davaya bakan hakim Albay Theodore Dixon verdi.

Savcılar, Shell'in, tüm kuralları ihlal ettiğine dikkat çekerken hakim, avukatların, olayın "Shell'in engelleyemeyeceği bir kazadan ibaret olduğu" yönündeki savunmalarından ikna oldu ve sanığı "kasten adam öldürmek" suçundan akladı.

Shell, kabul ettiği diğer suçlardan 13 ay hapis cezasına çarptırıldı. Rütbesi düşürülen Shell ordudan atılmadı.

Haberde Shell'in Nisan ayından bu yana hapiste olduğu ve McKinney'in ailesine ordunun 500 bin dolar tazminat ödediği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious