Sel, kaçtıkları şehirde buldu

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Batman'da, önceki akşam, dere yatağına kurulan evlerde çoğu çocuk 12 kişi sel sularına kapılarak can verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün uyarılarına rağmen yeterli önlemlerin alınmaması nedeniyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde son dört günde meydana gelen sel felaketinde ölenlerin sayısı 39'a yükseldi. 7 kişi kayboldu, 15 kişi de yaralandı.
Batman'da önceki akşam dere yatağında kurulan evlerde çoğunluğu çocuk 12 kişi sel sularına kapılarak yaşamını yitirdi. Köyden daha güvenli olduğu gerekçesiyle kentteki akrabalarına sığınan Kanat ailesinin dört ferdi de selden kurtulamadı.

BATMAN: İki gündür aralıklarla devam eden sağanak yağış, önceki akşam felakete yol açtı. Raman ve Batı Raman dağlarından gelen sularla İluh Deresi'nin taşması sonucu İluh, Karşıyaka, Hürriyet, 19 Mayıs, Petrolkent, Çay, Yeşiltepe ve Huzur semtleri sular altında kaldı. Vatandaşlar sel sularıyla mücadele ederken ekipler bölgeye saatler sonra ulaşabildi.
Zorköy'de etkili olan sağanaktan korkarak çocuklarını Karşıyaka'daki kardeşi Mehmet Kanat'ın evine gönderen Hüseyin Kanat'ın çocukları Ayşe Nur (6) ve 9 aylık Nursel de sele kapıldı. Kanat'ın 6 aylık kızı Gülhan ve bir başka kardeşinin çocuğu Ali İkbal (2) de boğularak öldü.
Hüseyin Kanat, "Nereden bilebilirdim ki, sel sularının onlara Batman'da mezar olacağını" dedi. Mehmet Kanat da "Bir anda evin bahçesi sularla doldu. Çocukların bir bölümünü dama çıkardım. Diğerleri bahçede beni bekliyordu. Bahçenin ihata duvarı yıkıldı ve çocuklar duvarın dibinde kaldı. Hâlâ çığlıkları kulağımda"dedi.
Hürriyet Mahallesi'nde Azad Baykara (4), Şükran Tunç (22), Osman Başçı (63) ve Osman Acar (62), Petrolkent Mahallesi'nde 4 yaşındaki ikizler Melek ile Melike Turan da boğularak yaşamını yitirdi. Hasankeyf'e bağlı Irmakköy'de sel sularına kapılan 12 yaşlarında bir erkek çocuğun cesedi bulundu. Bismil'de kaybolan 5 yaşındaki Mehmet Hasan Tuna'nın cesedi de Hasankeyf'te dün bulundu. Vali Haluk İmga, İluh Deresi çevresinde dört kişinin de arandığını kaydetti.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), hazırladığı raporda salgın hastalıkların görülebileceğini anımsatarak, selden etkilenen evlerde yaşayanların kontrol edilmesi gerektiğini bildirdi.

Rafineride üretim durdu
Aşırı yağışların ihata duvarını yıktığı TÜPRAŞ Batman Rafinerisi de üretime 1.5 hafta ara verdi. Batman Barajı'nın da patladığı iddia edildi.

Meteoroloji yine uyardı

ANKARA Milliyet
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, bugün Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceği uyarısında bulundu. Yapılan yazılı açıklamada, bölgenin bugün öğleden sonra yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceği belirtilerek, "Cumartesi ve pazar günü sağanak yağışların etkili ve sürekli olacağı, ayrıca son 5 gün içinde bölge genelinde, metrekareye ortalama 100 kilogram üzerinde yağış düşmesi ve buna bağlı olarak toprağın doymuş hale gelmesinden dolayı, tüm il ve ilçeler için sel ve su baskını riski bulunmaktadır" denildi. Açıklamada, yaşanabilecek sel ve su baskınlarına karşı tedbirli olunması konusunda uyarıda bulunuldu.

Genelkurmay'dan kurtarma timi

ANKARA Milliyet
Genelkurmay Başkanlığı, sel felaketi nedeniyle mahsur kalan vatandaşların kurtarılması için yedi ilçe jandarma komutanlığı, bir jandarma özel harekât bölüğü, iki arama kurtarma timi, beş jandarma komando timi, bir helikopter, altı mekanize komando timi, 10 jandarma iç güvenlik timi, bir trafik timi ve bir bot takımı görevlendirdi.

670 bin YTL yardım
Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü de sel ve su baskınlarına maruz kalan illere şu ana kadar 670 bin YTL nakdi yardım gönderildiğini bildirdi.

Sel gitti çamur kaldı

Kaymakamlıkta protesto
DİYARBAKIR: Derelerin taşması sonucu birçok besi çiftliğini sel suları bastı. Çarıklı beldesindeki iki çiftlikte 160 büyükbaş hayvan telef oldu. Üç kişinin öldüğü Çınar'da kaymakamlık önünde toplanan 500 kişi, binanın camlarını taşlayarak, "Kaymakam dışarı" diye slogan attı. Çevik kuvvet ve jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı eylem, Kaymakam Hasan Tanrıseven'in, devletin imkânlarının seferber edildiğini belirtmesiyle son buldu. Tanrıseven, "Tüm kurumlar çalışıyor. 6 hasar tespit komisyonu ve Kızılay ilçemizde. Oyuna gelmeyin. Çalışmalara engel değil destek olun. İhtiyaçların karşılanması için zamana ihtiyacımız var" dedi. Bunun üzerine göstericiler alkışlarla dağıldı.

Camiyi de su bastı
MARDİN: Midyat'a bağlı Şenköy ile Çavuşlu beldeleri su altında kalırken, cami dahil 200'den fazla evi su bastı. Yol ve kaldırımlar tahrip olurken kanalizasyon boruları patladı.

Heyelan köy yolunu kapattı
BİTLİS: Mutki ve Adilcevaz'da yağışlar sel baskını ve heyelana yol açtı. Mutki-Meydan karayoluyla 26 köy yolu heyelan yüzünden ulaşıma kapanırken, 200 köylü mahsur kaldı.

Şırnak'ta okullar 2 gün tatil
ŞIRNAK: Cizre'de üç mahalleyi su bastı. Valilik son yağışlar ve sel tehlikesi nedeniyle il merkezi, ilçe ve köylerdeki tüm okulları iki gün tatil etti.

Bazı köyler boşaltıldı
ŞANLIURFA: Bazı köyler sel tehlikesine karşı boşaltılırken Yarımsu ve civarında boşaltılan evler çamura bulandı. Harran ilçesinde de 2 mahalle boşaltıldı. Şanlıurfa-Mardin karayolunun ulaşıma kapanması nedeniyle vatandaşlar yolda mahsur kaldı.

Beykoz'da şimdi de susuzluk

GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul
İstanbul Beykoz'da, Tokatköy Deresi'nin taşması sonucu 3 köyde yaşanan sel felaketinin ardından evleri sular altında kalan vatandaşlar, önceki gün geceyi kendileri için hazırlanan okul ve spor kompleksinde geçirdi. Hasar tespitine başlayan ekipler 650 yeri su bastığını belirledi. Boruların patlaması nedeniyle bu kez susuzluk çeken vatandaşlar, eşyalarını temizlemekte güçlük çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious