Sel bölgesinde salgın hastalık uyarısı

  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, salgın hastalık tehlikesine karşı gerekli tedbirlerin alındığını belirterek sel felaketinin yaşandığı bölgede vatandaşları fareler konusunda uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Afet haberin alındığı ilk andan itibaren sağlık teşkilatının bütün tedbirleri aldığına dikkat çeken Akdağ, bölgedeki durumu birkez daha yerinde değerlendirdiklerini söyledi.

Dicle Üniversitesi'nden afet tıbbıyla ilgilenen bir öğretim üyesi ve sağlık ekipleriyle Batman'da bir toplantı yaptıklarını dile getiren Akdağ, alınan tedbirler noktasında değerlendirmelerde bulunduklarını ve şuana kadar işlerin iyi gittiğini vurguladı.

Herkesin dikkatli olması gerektiğini kaydeden Bakan Akdağ, "Özellikle belediyelerimizin sağlık il müdürlerinin kendilerine gösterdikleri doğrultuda klorlama işlemlerini ve suların takibiyle ilgili işlemleri çok muntazam yapmaları gerekiyor. Bizde bunu takip ediyoruz, bundan sonrada takip edeceğiz. Bunun dışında özellikle farelerin çoğalması gibi bir durum ortaya çıkabilir. Yuvaları bozulduğu için tarla farelerinin çoğalması gibi bir durum ortaya çıkabilir. Bunlarla ilgili olarak da arkadaşlarımız gerekli tedbirleri aldılar. Bir yandan da halkımızı aydınlatmak üzere sağlık personelimiz 24 saat esaslı olarak aydınlatmaya devam edecek. Su konusu şuan en önemli ilk konu. Ama biz sürekli halkımızla beraber olacağız ve yeni bir risk ortaya çıkarsa onu da zamanında değerlendirerek tedbirler alacağız." diye konuştu.

"TOPLU AFET BÖLGESİ İLANI GEREKTİRMİYOR"

Sağlık Bakanı Akdağ, bölgenin afet kapsamına alınması yönündeki talepleri değerlendirerek "Zararların tespit edilmesi, bu zararlara yönelik tedbirlerin alınması, evleri oturulamayacak olanlara ev yaptırılması işlemleri zaten halkımızın veya kamuoyunun afet bölgesinde yapıldığı bilinen işler. Meseleyi böyle düşünmek lazım. Şu andaki mevzuat bir toplu afet bölgesi ilanını gerektirmiyor. Yapılması gereken işleri bakanlıklar belirlemiş oluyor ve bakanlar kurulu bu hususta kararını alarak geçmişte olduğu gibi vatandaşımızın işini kolaylaştırıyor. Bu seferde böyle olacaktır." diye konuştu.

Sel felaketinde dere yataklarına yapılan evlerde büyük sıkıntı oluştuğunu anlatan Akdağ, on yıllar boyunca çarpık yapılaşma yanlış yere plan yapmanın sonucunda bu acının ortaya çıktığını belirtti.

Belediyelerin ileriye dönük olarak çok daha dikkatli davranmaları gerektiğini vurgulayan Akdağ, vatandaşların da kendi üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.

Evlerinde oturulmayacak durumda olanlara mutlaka ev yapılacağını ifade eden Akdağ, zarar görmüş olanların zararlarının belli ölçülerde mutlaka karşılanacağını kaydetti. Akdağ, kira yardımının da yapılacağını duyurdu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar Göksel ise devletin tüm imkanlarıyla vatandaşın zararını karşılayacağından kimsenin kuşku duymamasını istedi.

Elbirliğiyle herkesin sel felaketinde zarar görenlere yardım etmesini isteyen Göksel, felakete damgasını anne ve çocuklarının vurduğunu söyledi.

Göksel, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious