Sel felaketine uğrayan Ağrıya yardım eli uzatıldı

  • Giriş : 31.05.2007 / 17:18:00

Sel felaketinin yaşandığı Ağrı’ya gezici aşevi ve yatak gönderildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ağrıda 97 aileye de yatak dağıtımı yapılırken gezici aşevi 3 Haziran’a kadar bölgedeki insanlara hizmet vermeye devam edecek.

Ağrı ve Van’da meydana gelen sel felaketinin yaralarını sarma çalışmaları devam ediyor. 10 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, onlarcasının evsiz-barksız kaldığı ve 2 bine yakın hayvanın telef olduğu Ağrı’ya İHH İnsani Yardım Vakfı da el uzattı.
Sel felaketinin meydana geldiği 27 Mayıs 2007 günü İstanbul’dan yola çıkan İHH Gezici Aşevi ertesi gün sel bölgesine ulaştı. Bölgeye giden yardım ekibi, öncelikle aşevi olan tırın sel felaketinin yaşandığı köylere ulaşıp ulaşamadığını incelediler. Köy yollarının ve köprülerinin tahrip olması nedeniyle; Kaçmaz, Uğurtaş, Demirkapı, Seyithanbey, Özdirek, Danakıran ve Karlıca köylerine tırla gidemeyen yardım ekibi, yardımı küçük araçlarla yapıyor.

Ağrı Merkez’de konuşlandırılan gezici aşevinde yemekleri pişiren İHH ekibi sıcak yemekleri ve ekmekleri küçük arazi araçlarıyla köylere ulaştırıyor. Edinilen bilgilere göre; 29 Mayıs ile 30 Mayıs tarihleri arasında 5 köye sıcak yemek gönderildi. Günlük 3 bin kişiye sıcak yemek ve ekmek ulaştırılırken, selin neden olduğu tahribatın giderilmesine de çalışılıyor.

97 AİLEYE YATAK YARDIMI

Önceki gün de hava muhalefeti nedeniyle sıcak yemek ulaşımında zorluk yaşandığı bildirildi. Ancak tüm olumsuzluklara rağmen yine 5 köye 1900 ekmek ulaştırıldı. Edinilen bilgiye göre; sel sularının tüm yakacakları kullanamaz hale getirmesi sebebiyle köylüler ekmek pişiremiyor ve yemek yapamıyor. 97 aileye de yatak dağıtımı yapan İHH ekibi Ağrı’da 3 Haziran’a kadar yemek dağıtmaya devam edecek.

Bünyamin Demirkan

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious