Sel felaketinin bilançasu: 80 trilyon lira

  • Giriş : 15.07.2006 / 00:00:00

Bakan Özak, Karadeniz'de meydana gelen sel felakatinin 70-80 trilyon lirayı bulabileceğini söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Burada gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Özak, Türkiye'de 685 yerde şantiye olduğunu belirterek, "2002 Kasım'ına kadar 3 bin 859 kilometre duble yol yapıldı. Acil Eylem Planı'nda 15 bin kilometrelik bir hedef belirlenmişti. 3 yıl sonra 5 bin 115 kilometrelik yol tamamlandı. Onun dışında bin 800 kilometre yol çalışmaları yapıyoruz. Bu yılın sonunda inşallah 7 bin kilometreye ulaşacağız. Bu Cumhuriyet tarihinde bir rekordur." dedi.

Karadeniz'de Samsun-Ceyhan boru hattını yapacaklarını belirten Bakan Özak, "Samsun'dan Ceyhan'a boru hattı yapıyoruz. Kazak ve Rus petrolünü alıp aşağıya aktaracağız. Bu hat bizim boğazdaki güvenliğimizi sağlayacak ve ayrıca enerjide Türkiye'nin önemini artıracak. Ayrıca Sinop'ta nükleer santral çalışması var. İstanbul'un yükünü alıp Karadeniz'imizin batısındaki bu şehirleri cazibe merkezine getireceğiz. Karadeniz Bölgesi enerji üssü olacak. Yabancı yatırımların buraya gelmesini sağlıyoruz. Büyük ilgi var." diye konuştu.

Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı'nın Türkiye için çok büyük onur ve gurur kaynağı olduğunu kaydeden Bakan Özak, şöyle konuştu; "Başlayanlara teşekkür ediyoruz. Bizlere de Allah bitirmeyi nasip etti. Bin 490 kilometrelik uzunluğuyla dünya petrolünün yüzde 2,5'u buradan akıyor. Türkiye bundan maddi ve manevi çok avantajlı olacaktır."

Karadeniz'de geçen hafta yaşanan sel felaketine de değinen Bakan Özak, "Geçen hafta Samsun Terme'den başlayıp Rize'ye kadar devam eden yerleşim alanlarında özellikle yan derelerin taşması sonucu sel felaketi yaşandı. Ama yan derelerden gelen sular özellikle sanat yapılarımızın kesitlerinin küçük olması nedeniyle ve biraz da yanlış uygulamalar nedeniyle ilçelerimizi su bastı. Özellikle Yağlıdere, Keşap ve Ünye'de önemli hasarlarımız oldu." dedi.

Bakan Özak, şöyle devam etti; "Özellikle 6 kişiyi bu felakette kaybettik. Hepimiz çok üzüntülüyüz. Bakanlığımızca gerekli çalışmaları yapmaktayız. Almamız gereken tedbirler var. Özellikle Samsun-Artvin arasını tekrar gözden geçireceğiz. Şu anda selin mali portresi 63 trilyon lira olarak çıktı. Tabii bunun dışında özellikle ticaret erbabının bir takım zararları oldu. Bunları da tespit etmedik, ediyoruz. Tarımla ilgili zararlar var, onlar da tespit edilecek. 70-80 trilyon gibi bir zarar görünüyor." şeklinde konuştu.

KAVGA EDEN OYUNCULARI TESELLİ ETTİ: "OLSUN, BİZ DE 1966'DA İKİNCİ OLDUK, NE YAPALIM?"

Bakan Özak, daha sonra beraberinde Vali Yavuz Erkmen, AKP'li Belediye Başkanı Secaattin Gonca, AKP Zonguldak milletvekilleri Polat Türkmen ve Fazlı Erdoğan'la birlikte her yıl geleneksel olarak düzenlenen Şemsi Denizer Site Dostluk Turnuvası'nda finale kalan Kilisespor ile Trabzonspor takımları arasında oynanan karşılaşmayı da izledi. Bakan Özak, Trabzonspor'u 3-2 yenen Kilisespor takımına kupasını verdi.

Maçın sonlarına kadar 2-1 yenik durumda olan Kilisespor, arka arkaya geliştirdiği ataklarla maçı 3-2 kazanınca maçın tansiyonu yükseldi. Sporcu geçmişi bulunan Bakan Özak'ın gözleri önünde çıkan arbedeyi Çevik Kuvvet ekipleri önledi.

Maçı kaybeden Trabzonsporluların gergin tavırlarını tebessümle izleyen Bakan Özak, kupa töreni sırasında da kaybeden takımın oyuncularını teselli etmeye çalıştı. Geçmiş dönemlerde Trabzonspor'da forma giyen ve aynı zamanda takımın kulüp başkanlığını yapan Özak, yenilen oyuncuları, "Sizleri tebrik ederim. Sonuçta ikinci oldunuz, biz de 1966'da ikinci olduk, ne yapalım?" diye teselli etti.

24 YIL ÖNCE ÇEKİLEN FOTOĞRAFI HEDİYE EDİLDİ

Ödül töreni öncesinde turnuvanın tertip komitesi başkanı Resul Kumaş, Bakan Özak'a, 1982 yılında turnuvanın oynandığı site sahasına Trabzonspor'la birlikte geldiği Sitespor minik takımıyla çektirdiği fotoğrafı hediye etti. Fotoğrafı görünce şaşırdığı gözlenen Bakan Özak, gözlüklerini takarak bir süre fotoğrafı inceledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious