Sel felaketinin yaraları sarılacak

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Özak, Diyarbakır ve Mardin'de sel felaketinde ölen 17 kişinin yakınlarını köylerinde ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eker ile Özak, daha sonra Mardin'in Savur ilçesine bağlı İşgören köyüne geçerek, burada çamura saplanan minibüsün sele kapılması sonucu ölen 11 kişinin taziyesi için kurulan çadırı ziyaret etti. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, son yıllarda bölgedeki en büyük sel felaketinin yaşandığını belirterek, birçok vatandaşın sele kapılarak hayatını kaybettiğini söyledi. Üç günden beri bölgedeki sel felakati sebebiyle birçok ev, işyeri ve arazinin hasar gördüğünü kaydeden Eker, "Kriz masaları hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor. Devlet en kısa zamanda zarar görenlerin yaralarını saracak." dedi.

Meydanlı köyünde minibüsün içinden çıkarak selden kurtulan Halime Aras yaşadığı olayı Bakan Özak ve Eker'e anlattı. Aras, Diyarbakır'da bir yakınlarının düğününden dönerken köy yolunun kötü olması nedeniyle minibüsün çamura saplandığını söyledi. Aras, "Minibüs çamurda kalınca, şoför Meydan köyünden yardım istedi. Gelen traktör, minibüse halat bağlayarak, minibüsü çekmeye çalıştı. Ancak halat koptu. Beklemekten sıkıldığım için minibüsten inerek, yukarı doğru yürüdüm. Diğer akrabalarım minibüsün içinde bekliyordu. Bu sırada büyük bir sel geldi. Minibüs ve traktörü hızla sürükledi. Köy yolu kötü olduğu için minibüs çamura saplandı. Yolumuz iyi olsa çamura saplanmaz ve 11 kişi ölmezdi.'' diye sitem etti.

Eker ve Özak ile birlikte köye giden Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar ve Belediye Başkanı Metin Pamukçu, köylülere başsağlığında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious