Sel gider acı kalır

  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

Yetkililerin altyapı sorunlarına ilgisiz kalması ve halkın bilinçsizliği birleşince üç günlük yağmur sel olup çok sayıda ailenin hem canını hem de malını aldı gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ölenlerin 17'si çocuktu. Bir çocuksa kayıp. Ölenlerin 15'i evlerini basan veya yıkan sel suları nedeniyle, biri de fırtınada yıkılan durakta hayatını yitirdi.
Yedi yaşındaki Abdülkerim Keskin dün öğlen Mardin'in Nusaybin ilçesinde sel sularıyla kabaran Çağ Çağ Deresi'ne düşerek kayboldu. Keskin için Suriye tarafında arama çalışması başlatıldı. Arama çalışmaları sürerken tüm Nusaybin, Keskin'in yakınlarının feryatlarıyla çınladı.

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde sel felaketi nedeniyle yolu kapanan köyde doğum sancıları başlayan Şahinebat Çelebi, askeri helikopterle doğuma yetiştirildi. 7. Kolordu Komutanlığı'na ait helikopterle köyden alınan 38 yaşındaki dört çocuk annesi, bir erkek çocuk doğurdu.

Önce Marmara depremi, şimdi sel

1 Kasım gecesi sele 11 kurban veren Batman'da selzedeler, şaşkın. Bir ay önce evlendiğini anlatan Şehmus Çeken, "Ama sevincimiz kursağımızda kaldı. Evde ne varsa kaptırdık. Beyaz eşyaları henüz ödememiştik. Perişanız" dedi. İluh Mahallesi'nde oturan Sabri Taş'sa üzgün ama yaşadığına şükrediyor: "11 nüfusum var. Ahşap bina tamamen yıkıldı. Çocuklarım, uzun bir süre batı illerinde çalıştı. Marmara depremi sırasında oradaydılar. Ucuz atlattılar ama, ikinci büyük felaketi sel sularında yaşadık. Verilmiş sadakamız vardı. Dama çıkıp son anda kurtulduk."

Batman'da ev sıkıntısı başladı

Batman'da İluh Deresi çevresinde bulunan ve kullanılamaz hale gelen evlerin boşaltılmasıyla kiralık ev sıkıntısı başgösterdi. "İluh Deresi kenarında bulunan evlerin hepsi ruhsatlı. Yıllar önce imara açılmış. Sorumlusu biz değiliz" diyen Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, Vali Haluk İmga'nın açıkladığı '14 milyon YTL'lik hasarın gerçek boyutu yansıtmadığını söyledi.

Baydemir: Sorumlu belediye değil göç

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde devletten yardım alamadıklarını söyleyen 200 kişi dün Kaymakamlığa yürüdü. Felaketin boyutunun belediyeler değil göç yüzünden büyüdüğünü belirten Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'se 'afet bölgesi' ilan edilmesini istedi. CHP heyetiyse incelemelerde bulundukları bölgenin afet yasası kapsamına alınmasını istedi. Öte yandan Mersin'de de yağıştan yaklaşık 5 bin binanın etkilendiği belirlendi.

'Adana'da da yağmur yağdı ama...'

Türk Belediyeler Birliği Başkanı ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Aytaç Durak, ölümlerin sorumlusunun, imarsız yapılaşmaya göz yuman belediyeler olduğunu söyledi.
Durak, "Yağışlar olağan değildi, ama afet de değildi. İlk başkanlık dönemimde 1984-1988 arasında bütçenin yüzde 70'ini altyapı yatırımlarına harcadık. Kanalizasyon ağı 40-50 yıllık ihtiyaca göre yapıldı. Adana'da da 100 yılın en büyük yağışı düştü ama iki-üç saat sonra kent rahatladı" diye konuştu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious