Sel korkusu başa bela!

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Mersin'in Silifke ilçesinde Gezende Barajı'nın kapaklarının açılmasıyla bırakılan su ilçeye ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mersin'in Mut ilçesindeki Gezende Barajı'nın kapaklarının açılmasıyla, barajdan bırakılan su, Silifke'ye gece saat 01.30 sularında 700 m3/sn debisi ile ulaştı.

Su debisinin, sabaha kadar 900-950 m3/sn olması beklenirken, olası taşkınlara karşı önlemler alındı. Silifke Kaymakamlığına vekalet eden Mersin Vali Yardımcısı Ahmet Beyoğlu, Gezende Barajı'nın kapaklarının açıldığının bildirilmesinin ardından, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kriz merkezi oluşturduklarını söyledi.

Beyoğlu, bırakılan suyun ilçede ne gibi olumsuzluklara neden olabileceğini, kriz merkezinde görüştüklerini ve taşkın ihtimalinin yüksek olduğu mahalle ve ova köylerinde vatandaşların uyarılmasını sağladıklarını belirtti. Ahmet Beyoğlu, şunları söyledi:

''Göksu Nehri'nden saniyede 300 m3 su geçiyor. Yağışlardan dolayı Gezende Barajı'nda biriken su miktarının fazla olması nedeniyle, su kotunun düşürülmesi amacıyla kontrollü olarak su bırakıldı. Barajdan bırakılan su, gece saat 01.30 sularında ilçe merkezine 700 m3/sn debisinde ulaştı. Ancak her şeye rağmen gece 01.30'dan sonra Göksu Nehri debisinin 1000 m3/saniyeye ulaşması ihtimaline karşı tedbirlerimizi aldık. Göksu nehrinin debisinin 700-1000 m3/sn aralığında seyretmesi durumunda ırmağın sağ sahilindeki Bucaklı Mahallesi cami civarı ile Eyceli mevkii bölgesinde yaşayan vatandaşları, taşkına maruz kalır düşüncesi ile uyararak tahliye ettik. Ancak şu ana kadar ciddi bir afet ya da sıkıntı, olumsuz bir durum beklemiyoruz.''

Beyoğlu, Sökün köprüsü aşağısındaki ırmak kenarında seddeleme olmadığından bu bölgedeki tarım alanlarında bulunan çiftçilerin de uyarıldığını kaydetti. Beyoğlu, DSİ, Köy hizmetleri ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin 24 saat teyakkuzda bekletildiğini, herhangi bir olumsuzluğa karşı gerekli tüm tedbirleri aldıklarını ifade etti.

Silifke Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel de ciddi bir taşkın beklemediklerini söyledi. Öngel, her ihtimale karşı gerekli tedbirleri aldıklarını belirtti.

-SON TAŞKIN 2004 TARİHİNDE YAŞANDI-

Silifke ilçesi, en son su taşkınını, 6 Mart 2004 tarihinde yaşadı. 2-5 Mart 2004 tarihinde Türkiye genelinde yaşanan ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı ve şiddetli rüzgarla birlikte, havzalardaki karların erimesiyle hızlanmış olarak akışa geçen sular, taşkına neden olmuştu.

Gezende Barajından 393 m3/s su bırakılmış, ancak baraja giren su miktarı seri şekilde yükselmeye devam ettiğinden 2 bin 300 m3/s su yatağa bırakılmıştı. Nehrin diğer yatağı olan Göksu Çayı 473 m3/s debi ile Ermenek Çayı ile birleşmiş, Göksu Nehri'nin toplam debisi 2 bin 813 m3/s'ye yükselmişti. Toplam debi, Göksu Nehrinde Cumhuriyet tarihinin en büyük taşkınına neden olmuştu.

Silifke şehir merkezinin üst kısmında bin 500 hektar, Silifke Ovasında ise 4 bin hektar tarım alanı sular altında kalmış, Mut Köselerli Köyündeki Kesik Köprü yıkılmış, bir belde ve 10 köyün ulaşımı kesilmişti. Şehir Merkezinde Göksu Nehrinin akışa göre sağ tarafında her hangi bir su baskını görülmezken sol tarafındaki yerleşim birimleri yaklaşık 1,5 m su altında kalmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious