Sel mağduru çiftçiler hububat primlerini alıyor

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Güneydoğu'da Kasım ayının başında meydana gelen sel felaketinden etkilenen çiftçinin 2006 yılı hububat primleri ödenmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 17 Kasım'da bölgeye gerçekleştirdiği gezi sırasında verdiği "Selden zarar gören çiftçilerin 2006 yılı hububat primleri, hayvancılık ve yem bitkisi destekleme ödemelerine 17 Aralık 2006 tarihinde başlanacak" sözü yerine getirildi. Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Şanlıurfa'da selden zarar gören çiftçi, cuma gününden itibaren Ziraat Bankası şubelerinden primlerini almaya başladı.

Diyarbakır Ziraat Odası Başkanı Bahri Erdem, Diyarbakır'da da primlerin verilmeye başlandığını söyledi. Güneydoğu çiftçisinin selden büyük zarar gördü?ünü hatırlatan Erdem, Başbakan Erdoğan'ın verdiği sözü zamanında yerine getirdiği için teşekkür etti. Çiftçi Mehmet Arslan da hububat destekleme primlerini aldığını belirterek, "Selin verdiği mağduriyetimiz az da olsa giderildi" dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker de, selzede çiftçinin zararlarınyn karşılanması için Bakanlar Kurulu kararı aldıklarını belirterek, Diyarbakır'da selden zarar gören 135 çiftçiye 263 bin YTLnakit yardımı yapacakları söyledi. Bakan Eker, zarar gören 22 tarım aracı için de 42 bin YTL yardım yapılacağını kaydetti.

Ziraat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı Akif Karakoyunlu ise, Diyarbakır'da 650 bin dekar ekili pamuk alanın selden zarar gördüğünü vurgulayarak, pamuk çiftçisinin de desteklemesinin verilmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious