Sel mağduru vatandaşların feryadı!

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Güneydoğu'da yaşanan sel felaketinin ardından yardımlar devam ederken, havaların soğumasıyla birlikte çadırdaki vatandaşları hastalık korkusu sardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sel sularının çekilmesiyle birlikte çamur temizleme çalışmaları ise devam ediyor. Selden en çok etkilenen yerlerin başında gelen Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde, kamyonlar gün boyu çamur taşıyor. Kepçe ve greyderlerle temizlik çalışmaları devam ederken; ortaya çıkan manzara insanları ürkütüyor.

Özellikle sel sularının çekildiği alanlarda çamurdan deryalar oluşmuş durumda. Kimi evler çamurun orta yerinde kalırken; kamyonlar ise çamurdan kurtarılmayı bekliyor. Kızılay tarafından Çınar'da kurulan 73 çadıra, selden zarar gören vatandaşlar yerleştirildi. Çınar'da selden dolayı 100 ev kullanılamaz durumda. Kurulan çadır kente yerleştirilen vatandaşlara sıcak yemek dağıtımı Kızılay tarafından yapılıyor.

Soğuk kış günlerinin kendini iyice hissettirmeye başladığı bugünlerde, çadırlarda kalan vatandaşlar ise, hasta olmaktan endişe ediyor. Çadırlarda battaniyelerle yatıp kalkan vatandaşlar, çocuklarının çoğunun hastalığa yakalandığını belirtiyor. Yetkililerden kendilerini ziyaret etmek yerine biran önce ev yapmasını isteyen vatandaşlar, soğuktan dolayı çocukların hasta olmaya başladığını vurguluyor.

Bazılarının yeni ameliyat olduğunu ama bu soğukta kaldığına dikkat çeken vatandaşlar, tek sorunlarının kalıcı yer olduğunu belirtiyor. Çadır bölgesinde yaşayan çocuklar ise; hiçbir şeyden habersiz hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Kimi çocuklar, halı sahada maç yaparken; kimileri de kendi aralarında oyunlar oynuyor.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, sel felaketinin can kayıplarının yanı sıra tarım arazileri başta olmak üzere büyük miktarda ekonomik kayıplara sebebiyet verdiğini söyledi. Şanlıurfa, Diyarbakır, Şırnak ve Batman illerinde sel sonucu can kayıpları ve büyük maddi hasar meydana geldiğini ifade eden Bakan Eker, Diyarbakır'da 10 hasar tespit komisyonu kurulduğunu diğer illerde de komisyonlar oluşturulduğunu belirtti.

550 bin dekara yakın tarımsal alanın olumsuz etkilendiğine dikkat çeken Eker, "Bazı alanlarda yüzde 10 oranında hasar varken bazılarında hasar oranı yüzde 100'e varıyor. Bunun dışında tarımsal ürünlerin muhafaza edildiği bazı tesisler de zarar gördü. Detaylı bir şekilde tespitler yapılıyor. Yardımlar, iyileştirmeler hasar tespitlerinden sonra kesinleşecek. Gerek primler, gerekse vergi borçları konularında iyileştirme çalışmaları yapılacak. Harran ilçemizde 23 bin dekarı pamuk olmak üzere 32 bin dekar olumsuz etkilendi. Çok sayıda küçük ve büyük baş hayvan telef oldu. DGD başvuruları 3 Kasım tarihi itibariyle sona erdi. Yaşanan bu sel felaketinden sonra bu süre, bir ay daha uzatıldı. Çınar'da 300'e yakın vatandaşımızın hayatı kurtarıldı." diye konuştu.

Diyarbakır'da selden dolayı 65 yerleşim biriminin yolu ile 30 köprü kullanılamaz duruma geldi. Diyarbakır'da hasar gören 65 yerleşim biriminin yolu onarıldı. 30 köprü ve menfez onarıldı. 785 yerleşim biriminin elektrik onarma çalışmaları tamamlandı. 130 yerleşim biriminde sağlık taraması yapıldı. 4 bin kişiye günlük sıcak yemek verildi. 300 aileye çadır ve 520 battaniye dağıtımı yapıldı. Bin 350 aileye gıda dağıtıldı. Bin 100 aileye kuru gıda dağıtıldı. 25 yerleşim biriminin içme suyu sorunu çözüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious