Sel zararları karşılanacak

  • Giriş : 01.11.2006 / 00:00:00

GÜNEYDOĞU'da can alan sel feleketinin ardından İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eken, Diyarbakır'a geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyarbakır Valiliğinde İçişleri Bakanı Aksu, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Vali Efkan Ala ve il yöneticilerinin katıldığı toplantı yapıldı. Toplantıdan sonra açıklama yapan İçişleri Bakanı Aksu, ülkenin batı illerinden başlayıp Doğu’ya doğru gelen sağanak yağışların yer yer sel felaketine dönüştüğünü belirtti. Bakan Aksu şunları söyledi:

GENELKURMAY'DAN ARAMA EKİBİ GELDİ

“Diyarbakır’ın Çınar, Bismil ve Tepe beldesinde birçok ev ve işyerini su bastı. Evler, tarlalar su altında kaldı. Akşam saatlerinde özellikle Çınar’da sel suları nedeniyle damlara çıkan 122 vatandaş 7'nci Kolordu, 2'nci Taktik Hava kuvvet Komutanlığı ve Sivil Savunma Arama Kurtarma birlikleri tarafından helikopterle kurtarıldı. Diyarbakır’ın yanısıra Mardin’in Mazıdağı, Savur, Şırnak’ın Silopi ve Uludere ilçeleri sel suları nedeniyle zarara uğradı. Özellikle Uludere ilçesinin altyapısı tamamen çöktü. Diyarbakır’ın ilçelerinde ölü sayısı 17. Bu arada, Genelkurmay Başkanlığına bağlı arama kurtarma ekip ve ekipmanları bulunan bir nakliye uçağı Güneydoğu’ya geldi. İçerisinde her türlü araç-gereç bulunuyor. Güneydoğu’daki selden zarar gören vatandaşların zararları karşılanacak. 10 ayrı hasar tespit komisyonu kuruldu.”

PAMUK ALANLARI ZARAR GÖRDÜ

Tarım Bakanı Mehdi Eker ise, bölgenin 50 yıldır böyle bir felakete maruz kalmadığını belirterek, “Tüm birimler şu anda iş başında. Diyarbakır’ın Çınar ve Bismil ilçeleri tarımın yoğunluklu olduğu yerler. Bizim ilk tespitimize göre 70 bin dekar alanda hasat yapılmamış pamuk ekiliydi. Tamamen sel suları altında kaldı. Tarım alanlarında görülen zararın tespiti içinde ayrıca komisyon kuruldu” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious