Selahattin Demirtaş: "Başbakan bozuk plak gibi!"

Selahattin Demirtaş:
  • Giriş : 25.11.2007 / 10:32:00

DTP Selahattin Demirtaş'tan Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarına tepki.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın partisine yönelik eleştirilerine sert yanıt verdi.

Demirtaş, Başbakan’ı "takılmış bozuk plak gibi konuşmakla" suçladı.
DTP’li Demirtaş, yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın partisinin Kızılcahamam’daki 11. İstişare ve Değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada DTP’yi eleştirdiğini hatırlattı. Başbakan’ın "Demokrasiye bağlı kalmanın yolu terörü reddetmek ve hukuk düzenine uygun hareket etmektir. Teröre hemhal olarak anayasal düzenle sorunlu olarak ne demokrasi içinde kalınabilir ne demokrasiden medet umulabilir. Demokrasi ve hukukun gereklerini yapmayanların mağduriyet edebiyatı yapmaları dışlanmışlıktan prim yapmaya çalışmaları kabul edilemez. Türkiye ne vizyondan kalkmış filmleri bir daha yaşar ne modası geçmiş rollere göz yumar" sözleriyle DTP’yi hedef aldığını belirtti.


BAŞBAKAN BOZUK PLAK GİBİ


Başbakan Erdoğan’ın DTP’yi karalama kampanyası içinde olduğunu savunan Demirtaş, şunları söyledi:

"Başbakan takılmış bozuk plak gibi hep aynı şeyleri söylüyor. Başbakan DTP’yi karalama kampanyası içinde. Başbakan kalksın açıklasın planını. ABD’nin, Barzani’nin bildiği planı Türk halkının da bilmeye hakkı var. Başbakan’ın varsa bir projesi halka açıklasın. Ancak Başbakan’ın tek projesi DTP’ye saldırmak. DTP en az AKP kadar anayasal faaliyet içinde. Hangi partinin mağduriyet edebiyatı yaptığı ise son seçimlerde ortaya çıktı. Başbakan bizi suçlayarak ironi yapıyor. Başbakanın tek projesi DTP’ye saldırmak."

BİR ELEŞTİRİ DE YÜKSEK’TEN


DTP Genel Başkan Yardımcısı Kamuran Yüksek de Başbakan Erdoğan’ın konuşmasını eleştirdi. Yüksek, şöyle konuştu:
"AKP kendini demokrasi havarileri gibi topluma şirin göstermeye çalışmasın. Asıl AKP demokrasiyi katleden yaklaşım içinde. Sanki farklı bir örgütle muhatap oluyor gibi demokrasiden yana tercih koyun yaklaşımı incitici. Biz zaten demokrasiden yanayız.. Biz Türkiye’nin bir gerçeğiyiz. Partimiz var, parti programımız var, belediyelerimiz var. Ancak kapatma davaları, milletvekillerimize karşı linç kampanyaları yürütülüyor. Bir manüpülasyon söz konusu.ö Yüksek, Yargıtay’ın DTP’ye kapatma davası açmasıyla ilgili olarak da,
"Bu davayı başlatan Başbakandır. Yaptığı konuşmalarla bu davanın açılmasına yol açmıştır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious