Selçuk: Türban 'insan hakkı' değildir

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Cumhuriyet Gazetesi başyazarı İlhan Selçuk, başörtüsünün bir 'insan hakkı' olmadığını savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlk kez iktidara karşı çıkarken, devletin yanında durduğunu belirten Selçuk, "Sayın cumhurbaşkanımızın yanındayız, laik cumhuriyeti koruyacaksa askerin yanındayız" dedi.

43. Hacıbektaş'ı Veli'yi Anma Törenleri, Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde devam ediyor. Törenlerin ikinci gününde, açılış konuşmasını İlhan Selçuk'un yaptığı "Bilimsel Devrim ve Kemalizm" konulu panel düzenlendi. Konuşmasında, 'bilimsel devrim' kelimesinin ilk kez Erdal İnönü tarafından kullanıldığını belirten Selçuk, bu tanım ve Kemalizm arasındaki bağlantıya vurgu yaptı. Kemalizm'in cumhuriyet, demokrasi ve insan hakları olduğunu belirten Selçuk, bazılarının 'insan hakları' tanımını yanlış yorumladığını savunarak, şöyle konuştu: "Mesela 'türban takmak insan hakkıdır' diye düşünenler var. Türban takmak insan hakkı değildir. Kadını erkekten aşağı gören, insan haklarına aykırı bir fikrin hayata uygulanmasıdır. Kadına 'sen günahsın' dediğin zaban insan hakkı olabilir mi?"

Türkiye'de bir 'ılımlı İslam' devleti kurma projesi olduğunu, bunun başında da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bulunduğunu iddia eden İlhan Selçuk, ılımlı İslamın en çok Alevilere zarar vereceğini söyledi. Selçuk, "İçinde bulunduğumuz gerçeği iyi anlamamız lazım. Türkiye'de ılımlı İslam develti modeli kurma projesi var. Ilımlı İslam için içerde ve dışarda güçler birleşti. Ilımlı İslamı türbancılar kuracak. Başta da Başbakan Tayyip. Bütün partilerde, gazetelerde tartışılan bu olay (ılımlı İslam) çağdışı bir olaydır ve Atatürk Cumhuriyetini yıkmak için ortaya konan bir projedir. Takiyeci hükümet, yabancı devletlerle böyle bir devlet kurmak için bir anlaşma içindedir" diye konuştu. Aleviliği anlatırken, bu inancın dünyadaki en doğru inanç olduğunu belirten Selçuk Alevilğin ön koşulunun da 'Atatürkçülük' olduğunu, Atatürk'ü her yönüyle benimsemeyen bir insanın Alevi olamayacağını öne sürdü.

İlhan Selçuk, her fırsatta laik Cumhuriyeti korumaya yönelik konuştuklarını, ancak bunun 'siyaset' olarak algılandığını belirterek, "Siyaset yapmıyorum, Anayasal hukuku savunuyorum. Laik cumhuriyeti savunuyorum, bu siyaset değildir. Bütün siyasetler ve politikalar ancak bu çerçeve içinde olur. Bu çerçeve dışındaki şeyler, insan haklarına ve laikliğe karşıdır" ifadelerini kullandı. Meslek hayatında hep 'daha iyi, daha aydınlık bir devlet' için çalıştığını da savunan Selçuk ancak ilk kez iktidara karşı çıkarken, devletin yanında olduğunu öne sürdü. Selçuk, şöyle konuştu: "Daha iyi bir devlete kavuşmak için, aydınlık bir devlete kavuşmak için, bunu engelleyecek politikaları eleştirmek için iktidarlara ve hükümetlere karşı çıktık, karşı koyduk. Tuhaf bir olay icra etti; ilk kez iktidara karşıyız ama birden bire gördük ki devletimizin yanındayız. Sayın Cumhurbaşkanımızın fikirlerinin yanındayız. Devleti temsil eden kişinin, laik cumhuriyeti savunan kişinin yanındayız. Askerin yanındayiz, hiç tartışmaya gerek yok; laik cumhuriyeti koruyacaksa askerin yanındayız. Tartışmaya gerek yok , yargının yanındayız; Laik cumhuriyeti, yasalarını koruyup uygulamaya çalışıyor. Cumhuriyet Gazetesi olarak baktık ki, devletin kurumlarının yanındayız. Üniversitelerin yanındayız. Laik üniversiteleri yıkmak isteyen iktidara karşıyız"

Panelde konuşan Prof. Dr. Naki Selmanpakoğlu, Gazi Üniversitesi Rektörü Kadri Yamaç, 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Ferit Bernay ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay da 'Bilimsel Devrim ve Kemalizm' hakkında akademik değerlendirmelerde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious