Selden kaçan köyün üstüne kaya düştü

Selden kaçan köyün üstüne kaya düştü  .29337
  • Giriş : 05.03.2008 / 14:45:00

Sel ve heyelandan kaçarak yeni kurdukları köyde dağdan kopan kayalarla evleri yıkılan Gelinlik mezrası sakinleri, devletin şefkatli elini bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mutfak duvarını yıkarak içeri giren kayadan dolayı ekmek pişirecek tüpü ve ocağını kullanamayan 3 çocuk annesi Gülçin Berk, dışarıya ilkel şartlarda kurduğu taş ocakta yemeklerini pişirmeye başladı.

Köyde toprak damlı tek odada ders gören 10 öğrenci, kayalardan çok korktuklarını belirterek okul istedi.

Ağır kış şartlarının yaşandığı Hakkari ve çevresinde dağlık ve kayalık bölgelerdeki yerleşim yerlerindeki sıkıntılar baş göstermeye başladı.

Merkeze bağlı Olgunlar köyünde 2001 yılında meydana gelen sel ve heyelan felaketinden sonra köyde yaşayan 10 hanelik Gelinlik mezrası sakinleri, Çukurca karayolu üzerine yerleşti.

Sel ve heyelandan evlerini ve eşyalarını kaybeden Gelinlik mezrası sakinleri, şimdi de dağdan kopan kayaların tehdidiyle karşı karşıya. Yoğun kar ve yağmurdan sonra mezranın arkasındaki dağdan kopan kayalar evlere ve meyve bahçelerine zarar veriyor.

Dağdan kopan kayalar Murat ve Gülçin Berke adlı ailenin yaşadığı evin mutfak duvarını yıkarak içeri girdi. 3 çocuk annesi Berk, yaşadığı anı korkulu gözlerle anlatırken, 3 çocuğuyla yaşadıkları dehşetli andan kurtulduklarına şükretti. Anne Berke, sabah saatlerinde kahvaltı hazırlıklarını mutfakta kucağındaki bebeği ve 7 yaşındaki kızıyla birlikte yaptıkları anda gürültüyle mutfak duvarını yıkarak büyük bir kayanın içeriye girdiğini, ocağını ve buzdolabını tahrip ettiğini söyledi.

Korkuyla kendilerini dışarı attıklarını ve geceyi komşularında geçirdiklerini kaydeden Anne Berke, maddi imkansızlıklardan dolayı başka bir yere veya kiraya gidemediklerini vurguladı. 2 sınıf öğrencisi Cansel Berke ise dehşet anını annesiyle birlikte yaşadıklarını ve çok korktuklarını belirtti.

Karayolu üzerinde bulunan köydeki çocukların oyun alanları ve okulları da kaya tehdidinde bulunuyor.

Öğrencilerden Songül Berke, kayaların koparak aşağıya yuvarlandığını ve çok korktuklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious