Sele kapılan annenin de cesedi bulundu

Sele kapılan annenin de cesedi bulundu.19292
  • Giriş : 28.05.2007 / 11:50:00

Köycük Köyü’nü vuran selin yıktığı evde, sulara kapılarak kaybolan Yakı’nın da cesedi bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Van’ın Erciş İlçesi Köycük Köyü’nü vuran selin yıktığı evde, sulara kapılarak kaybolan 2 yaşındaki Mehmet Yakı’nın ardından, annesi Emetullah Yakı’nın da cesedi bu sabaha karşı Ulupamir Köyü yakınlarında bulundu. 20 evin hasar gördüğü köyde Kızılay tarafından vatandaşlara çadır dağıtıldı.

Erciş’e bağlı Keklikova, Aşağı Kozluca, Ulupamir, Aşağı Göze ve Köycük Köyü’nde dün öğle saatlerinde etkili olan yağışlar hayatı olumsuz yönde etkiledi. Yağışlar, Erciş’e 30 kilometre uzaklıkta bulunan 110 hane, bin 100 nüfuslu Köycük Köyü’nde toprak kaymasına neden olurken, 1 evin de çökmesine yol açtı. Yılmaz Yakı, çöken evde sel sularına kapılan 5 yaşındaki kızını kurtarmayı başarırken, eşi Emetullah ve oğlu Mehmet Yakı sel sularına kapıldı. Minik Mehtet Yakı’nın cesedi 6 kilometre uzaklıktaki Ulupamir Köyü yakınlarında dün gece yapılan aramalar sonucu bulundu. Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği ile jandarma ve Köy Hizmetleri ekipleri, dün gece ara verdikleri çalışmalarına, bu sabah yeniden başladı. Yapılan çalışmalar sonucu anne Emetullah Yakı’nın cesedine de Ulupamir Köyü yakınlarında ulaşıldı.

KIZILAY'DAN ÇADIR VE GIDA YARDIMI

Köycük Köyü’nde 20 evin ağır hasar görmesi üzerine, Kızılay tarafından 50 çadır ve gıda yardımı yapıldı. Köy Muhtarı Abdullah Tunç, kullanılmaz hale gelen evlerin tahliye edildiğini söyledi. Can ve mal kaybına neden olan yağışlar nedeniyle Erciş Kaymakamlığı tarafından ise kriz merkezi oluşturuldu. Yetkililer hertürlü tedbirin alındığını, köyde evleri hasar görüp tahliye edilen ailelere çadır dağıltıldığını ve yiyecek ihtiyaçlarının da karşılandığını söyledi. Binlerce dönüm arazinin sular altında kaldığı köylere, Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü tarafından da ekip gönderilerek hasar tespit çalışmalarına başlandığı kaydedildi.

Selin vurduğu Köycük Köyü’nde evleri hasar gören vatandaşlar, geçici bir süre için çadırlarda kalacak. Yetkililer, dağıtılan çadırların bugün ekipler tarafından kurularak, vatandaşların yerleştirileceğini ve gerekli ihtiyaçlarının da karşılanacağı belirtildi. Hasar tespit çalışmaları sonucu evleri hasar gören vatandaşlara gerekli yardımın yapılacağı bildirildi.

FIRTINA ÇATILARI UÇURDU

Bu arada selin ardından, Hasanabdal Köyü’nde dün gece de fırtına etkili oldu. Fırtına, çok sayıda ağacın devrilmesine ve bazı evlerin çatıların uçmasına neden oldu. Can kaybınının olmadığı köyde hasar tesbit çalışmaları yapılacağı belirtildi.

Erçiş'in Hacıkaş Köyü'nde dün öğleden sonra 20 yaşındaki Yeşim Keleş, yıldırım çarpması sonucu tarlada çalışırken hayatını kaybetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious