Seller hastalığa davetiye çıkardı

Seller hastalığa davetiye çıkardı.19292
  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Yurtta bozulan altyapılar ve sellerin tahrip ettiği kanalizasyonlar hastalığa davetiye çıkarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Aydın İl Sağlık Müdürü Mehmet Çobanoğlu, ülkeyi etkisi altına alan yağışlar ve sel baskınları sebebiyle bazı şehirlerin altyapılarının bozulduğuna işaret etti. Çobanoğlu, ortaya çıkan barınma sıkıntısıyla birlikte su ve besinlerle bulaşan hastalıklarda artış gözlendiği ifade etti.

İl Sağlık Müdürü Çobanoğlu, yaptığı açıklamayla ülke genelinde etkili olan sel baskınları ardından görülmeye başlanılan hastalık vakalarını değerlendirdi. Sel baskınlarının ardından şehrin bazı bölgelerinde alt yapının bozulduğuna işaret eden Mehmet Çobanoğlu, son günlerde hastanelere su ve besinlerden bulaşan rahatsızlık şikayetiyle birçok insanın müracaat etmeye başladığını duyurdu. Çobanoğlu, hastalıkların ortaya çıkması ve insanların yaşamların tehlikeye girmesini engellemek için bazı önlemlerin alınması gerektiğine dikkat çekti.

Sel baskınlarının yaşandığı bölgelerden kamu görevlilerinin yardımı ve önerileri doğrultusunda uzaklaşmak gerektiğini belirten Çobanoğlu, "Selden doğrudan etkilenilmiş ve aynı bölgede yaşanmaya devam ediliyorsa, mutlaka görevlilerin söylediği tedbirlerin alınması gerekir. Temiz su ve gıda tüketilmelidir. İçme suyunda bulanıklık veya konu gibi değişiklikler varsa bu sular kullanılmamalıdır. Aynı şeklide kaynağı belli olmayan ve şüphelenilen sularda içilmemelidir. Çamur ve su birikintilerinden çocuklar uzak tutulmalıdır, çünkü buna benzer yerlerde barınan çeşitli böcek ve hayvanların sebep olabileceği hastalıkların tedavisi zor olabiliyor." dedi.

Doğal âfetler sonrasında yerleşim alanlarına böcek, kemirici ve yabani hayvanların gelmeye başladığını hatırlatan Çobanoğlu, olası tüm durumlara karşı muhtarlık, belediye, il ve ilçe tarım müdürlüklerini gerekli önlemleri alması gerektiğini ifade etti. Genellikle sel baskınlarının ardından o bölgede ateşli hatalık ve ishal vakalarının ortaya çıktığına işaret eden Çobanoğlu, bu durumlarda mutlaka bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmesini önerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious