Selülit tedavisi

Selülit tedavisi.8647
  • Giriş : 27.03.2009 / 09:38:00

Selülit tedavilerinde, cilt tipine göre neye ihtiyacınız olduğunu biliyor musunuz?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Selülit, deride tutularak boşlukların oluşmasına neden olmuş yağ tabakalarını betimlemek için kullanılan bir ifadedir.

Bu boşluk oluşumu düzensiz, karman çormandır ve portakal kabuğuna benzemektedir. Selülit erkeklerde çok nadiren görülse de, yetişkin kadınların %90'ı hayatlarının bazı zamanlarında selülite sahip olmaktadır. Kalçalar, karın ve uyluk bölgeleri selülitin en yaygın olarak oluştuğu bölgelerdir.

Bu çoğunlukla obeziteden kaynaklandığı düşünülse de, selülit gerçekte obeziteyle ilgili değildir çünkü bu zayıf kadınlarda da oluşabilmektedir. Derinin ve epidermin(üstderi) altında üç özel yağ tabakası bulunmaktadır.

Selülit deri altı yağ tabakasında oluşmaya meyillidir. Bu yağ tabakası yapısı bakımından diğerleriyle kıyaslandığında farklı ve tektir çünkü bunun yağlı kısımları etrafındaki bağlı dokuların lifleriyle belirli boşluklarda biçimlenir.

Hormonlar da vücudun metabolizmasıyla birlikte alt deri tabakasında yağ depolanmasına yardımcı olur. Östrojen ve folikülin gibi hormonal faktörler de selülit oluşumunda rol oynar. Selülit çoğunlukla kadınların ergenlik çağı, hamilelik, menopoz gibi hormonal değişikliklerin olduğu dönemlerde ve bir de doğum kontrol ilaçları kullandıkları zamanlarda görülür.

Kadınların hormonları genellikle kan dolaşımının, yağın, bağdokusunun ve lenfatik drenajın düzenlenmesinden sorumludur. Deri altı yağ tabakasının altına yerleşmiş olan iki yağ tabakasının arasındaki yağ hücreleri gevşek bir ağ içinde çözülür. Bir kişinin genetik yapısı beslenme, egzersiz ve yaşam tarzıyla önceden oluşumunun hazırlandığı yağ depolanmasını ve bu tabakalardaki metabolizmayı fark eder. Bu tabakalar bir kişinin vücudunda oluşan selülitten sorumlu değildir.

Kadınlardaki deri altı yağ tabakası, yağların depolanmasına olanak sağlayan büyük dikey boşluklara yerleşmiştir.

Erkeklerde bu boşluklar küçük yana doğru eğimli birimlere yerleşmiştir. Bu az miktarda yağ depolar ve selülit oluşturma eğilimi yoktur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*