Selvi boylum, al yazmalım ana yurdunda

Selvi boylum, al yazmalım ana yurdunda.17673
  • Giriş : 05.11.2008 / 16:02:00

Atıf Yılmaz’ın unutulmaz filmi “Selvi Boylum, Al Yazmalım, ”, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te, Kırgızca altyazılı olarak gösterildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Filmin müziklerini yapan Cahit Berkay'ın da yer aldığı filmin galasına, Kırgızistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Sultan Rayev de katıldı.

“Türkiye'den Film Var” başlığıyla Orta Asya Türk Cumhuriyetleri'nde düzenlenen sinema şöleninin ikinci durağı Kırgızistan'da dünyaca ünlü Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov'un romanından uyarlanan ve Atıf Yılmaz'ın yönettiği “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmi gösterildi. Cengiz Aytmatov yılında üstelik de Aytmatov'un bir romanından uyarlanan filme, Kırgız sinemaseverlerin ilgisi büyüktü.

Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SİNEBİR) ve Kültür Bakanlığı'nın birlikte gerçekleştirdiği şölenin Bişkek'te düzenlenen galası da muhteşem geçti. Kalabalık bir Kırgız davetlinin katıldığı galada, filmin müziklerini yapan Cahit Berkay, Kırgız sanatçılarla birlikte sahne alarak filmin müziğinin de yer aldığı bir konser verdi.

AL YAZMALIM ATA DİYARINDA

Atıf Yılmaz'ın yönettiği, başrollerinde Türkân Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin'in oynadığı “Al Yazmalım, Selvi Boylum” bilindiği gibi ünlü Kırgız romancı Cengiz Aytmatov'un bir romanından uyarlanmıştı. Filmin çekildiği 1977 yılından tam 21 yıl sonra gösterime girdiği Bişkek'te, adeta Türk sineması rüzgarı esti.

Cahit Berkay ile birlikte galaya katılan SİNEBİR Başkanı İsmail Güneş ve Dondurmam Gaymak filminin yönetmeni Yüksel Aksu, özellikle Kırgız gençlerden gördükleri ilgi karşısında şaşkındılar. Türk sinemasının bugünü hakkında Kırgız sinemaseverlerin sorularını da yanıtlayan yönetmen Yüksel Aksu, iki ülke arasındaki kültürel işbirliğinin en anlamlı göstergesinin sinemada yaşanabileceğini söyledi.

Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Yılı dolayısıyla büyük önem verilen filmin gösterimi Bişkek'in en önemli alışveriş merkezi sinemalarında gerçekleştirildi. Hüzünlü bir aşk hikayesinin anlatıldığı film, Kırgız izleyicileri de çok duygulandırdı.

KIRGIZ BAKAN FİLMİ ÇOK BEĞENDİ

Filmin ardından bir açıklama yapan Kırgızistan Turizm ve Kültür Bakanları Sultan Rayev, Al Yazmalık, Selvi Boylum'un ata yurdunda gösterilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye ile Kırgızistan arasındaki kültürel işbirliğini artırıcı etkinlikleri desteklediklerini belirten Bakan Rayev, “Aytmatov gibi bir ustanın içli eserini beyaz perdede izlemek ayrı bir keyif. İlk kez izledim ve çok beğendim” dedi. Bişkek'te gördükleri ilgiden memnun kalan yönetmen İsmail Güneş ise Türk sinemacılar için Türk dünyasının iyi bir alternatif olabileceğini söyledi.

“Türkiye'den Film Var” projesi çerçevesinde Bişkek'te “Al Yazmalım Selvi Boylum” filmi dışında da Türk sinemasının başarılı örnekleri gösterildi. Film şenliği, Kırgızistan'ın ardından Türkmenistan, Azerbaycan ve Özbekistan'da devam edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*