Selvi: İktidar IMF ve AB'ye teslim

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, ''Birbirine sahip çıkan bir Türkiye meydana getirmek zorundayız'' dedi. Selvi iktidarın AB ve IMF ile ilişkilerini de eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Selvi, CHP Eskişehir İl Yönetimi tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, üretmeyen bir toplumun kalkınmasının zor olduğunu belirterek, Türkiye için üretmenin de yetmeyeceğini, dünya ile rekabet edecek bir politika ortaya konulması gerektiğini kaydetti. Türkiye'yi uluslararası para fonları, uluslararası sermayeler değil, 'benim ülkem, benim vatanım' diyenlerin kurtaracağını ifade eden Selvi, şöyle konuştu: ''İktidar, IMF, Dünya Bankası ve finans kuruluşlarına kayıtsız şartsız teslim oldu.

Başbakan, Kıbrıs sorununu ağzına yüzüne bulaştırdı. Taviz verdikçe yenilerini istiyorlar. AB müzakereleri iyi yönetilemedi. Her konuda taviz verdiğimiz için onların da alacağı kalmadığı için müzakereler tıkandı. Birbirine sahip çıkan bir Türkiye meydana getirmek zorundayız.''

Selvi, 2007 bütçesinin 2006'yı, 2005'i ve 2004'ü aratacağını, bütçeye göre 2007'de işsizlik ve yoksulluğun daha da yaygınlaşacağını savundu. Gelecek yıl ekonomide ciddi sıkıntılar yaşanacağını öne süren Selvi, şöyle devam etti:

''AK Parti iktidara geldiğinde cari işlemler açığı 1.5 milyar dolardı. Cari işlemler açığı 33.6 milyar dolara gelmiştir. Dış ticaret açığı bu iktidar geldiğinde 14.5 milyar dolardı. Şimdi ihracatlarla övünenler dış ticaret açığını 54 milyar dolara çıkardı. Türkiye 80 yılda aldığı borcu 4 yılda almıştır. İktidar halktan tamamen kopmuştur.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious