Selzede kızlar okumak istiyor

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

Van’ın köylerindeki selzede kızlar, gıda paketi götüren AK Partili kadınlara babalarını şikâyet ederek okumak istediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsimleri farklı ancak düşünceleri aynı olan Hangedikli kızlar babalarının kendilerini erken evlendirmelerine isyan ederek okumak için feryat ediyorlar. Köyde 2 hafta önce meydana gelen selden sonra birçok evin selden zarar gördüğünü dile getiren genç kızlar, kendilerine yardım paketi getiren AK Parti Kadın Kolları yöneticilerine okumaları için yardım talebinde bulundu.

Genç kızlar bu yıl Umuttepe İlköğretim Okulu 8. sınıftan mezun olduklarını dile getirerek, babalarının bu yıldan sonra kendilerini okula göndermeyerek evlendirmek istediklerini anlattılar. Köylerinin dere yatağında kurulu olduğunu anlatan genç kızlar, yıllardan beri meydana gelen sel felaketlerinden birçok insanın canını kaybettiğini ifade ettiler. Kendilerinin her bulutlu havada sel korkusu yaşadıklarını anlatan Hangedikli kızlar, artık bu korku ile yaşamak istemediklerini kaydederek, bu köyden ayrılarak okul okumak istediklerini dile getirdiler.

Köylerinde 15 yaşına gelen kızların evlendirildiğini anımsatan kızlar, aynı kaderi kendilerinin yaşamak istemediklerini söyledi. Selden zarar gören kitap ve defterleri köy meydanında toplayan kızlardan Özlem Sancak, iki abisinin üniversite sınavına hazırlandığını vurguladı. Özlem Sancak, "Ağabeyimin biri başka bir yerde çalışmaya gitmiş. Biriktirdiği para ile dershaneye gidecek. Başka bir ağabeyimde üniversiteye hazırlanıyor. Babamın zaten bunları okutmaya gücü yetmiyor. Buradan Hangedik köyü kızları adına konuşuyorum. Yetkililer bize yardım etsinler. Biz sadece okumak istiyoruz. Başka bir şey istemiyoruz. Bizim gibi çevre köylerde bir çok kız aynı durumu yaşıyor." dedi.

AK Parti İl Kadın Kolları başkanı Meral Akdağ, kızların feryatları karşısında Haydi Kızlar Okula Kampanyası kapsamında ekiple beraber tekrar köye geleceklerini belirterek, "Hepiniz toprağı taşı zorlayarak bin bir zorlukla açan kardelen çiçekleri gibisiniz. Sizin gibi genç kızların okumasını genç kızların okumasını arzu ediyoruz. İnşallah bu azimle bu istekle emelinize kavuşursunuz." temennisinde bulundu.

Köyde 30 aileye gıda paketi dağıtan heyet, selden zarar gören aileleri ziyaret eden aileleri ziyaret ederek durumları hakkında bilgi aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious