Selzedeler şimdi de toz bulutlarıyla dertte

  • Giriş : 22.11.2006 / 00:00:00

Hatay'ın İskenderun ilçesinde geçtiğimiz hafta yaşanan sel felaketinin ardından çamur deryasına dönen ilçede çamurların kuruması ile oluşan tozlar halka nefes aldırmıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çareyi maske takmakta bulan İskenderun halkı, sabah işlerine maske takarak giderken, esnaflarda iş yerlerini maske takarak temizliyor.

Maske bulamayan öğrenci ve vatandaşlar ise atkı ve çeşitli mendillerle ağızlarını kapatıyor. İskenderun'un cadde ve sokaklarında belediye ekiplerinin temizlik çalışmaları devam etmesine rağmen, çamurların kuruması ile oluşan toz kitlesi şehre yayılması ile vatandaşlar nefes almakta güçlük çekiyor.

Bir haftadan bu yana yağmurun da yağmaması nedeni ile oluşan toz kitleleri vatandaşların nefes almalarını engelliyor.

İskenderun'da cadde ve sokakların temizlenmesi için yetkililere çağrıda bulunan esnaf ve vatandaşlar ise caddelerin sulanması ve temizlenmesi gerektiğini, önlem alımaması durumunda salgın hastalıkların olabileceğini belirtiyor.

İskenderun'da hemen hemen tüm vatandaş şehir merkezinde ve iş yerlerinde maske takarak gezerken, bu işten en çok karlı çıkan ise maske satan eczane ve medikalciler oldu. Toz kütlelerinin özellikle vatandaşın solunum yoluna doğrudan temas etmesi nedeni ile nefes almakta güçlük çeken vatandaşlar çareyi naneli şeker ve diğer nefes açıcı ilaçları almakta buluyor.

İskenderun Devlet Hastanesi eski başhekimi ve iç hastalıkları uzmanı Dr.Yusuf Civelek, yağmurun ardından kent genelinde oluşan toz kütlelerinden korunulması için maske takınmasının çok faydalı olduğuna dikkat çekti.

Civelek, "İlçe merkezinde çamurların kuruması ile oluşan tozlar özellikle astım hastalığını tetikler, solunum yolları için zararlıdır. Bu nedenle vatandaşlarımız özellikle yaşlı insanlarımız zorda kalmadıkça dışarıya çıkmamalarını, çıkan vatandaşlarımızın ise mutlak suretle maske takmalarını tavsiye ediyoruz" dedi.

İskenderun Sağlık Grup Başkanı Dr.Oğuz Zafer Karahan ise "Toza önlem için belediye ekiplerinin şehri suladığını ancak bu defa da çamurun kayganlaşması ile kazalar meydana gelmesi üzerine şu an için her hangi bir önlem alamayoruz. Ancak çamurlar yetkili birimlerce temizleniyor. Şu an için salgın hastalığa karşı sağlık ekiplerimiz aralıksız görev yapmaktadır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious