Selzedelere psikolojik destek

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Batman'da, 1-2 Kasım tarihlerinde yaşanan sel afetinin ardından travmaya maruz kalanlara psikolojik destek verilmeye başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu UNICEF ve Milli Eğitim Bakanlığının ortaklaşa yaptığı bir çalışma ile 17 Ağustos 1999 tarihinde Marmara'da yaşanan depremin ardından hayata geçirilen proje, yaşanan sel afetinin ardından Batman'da uygulanacak.

Proje kapsamında Batman'da selden etkilenen yaklaşık 35 bin öğrenci ve veliye psilo-sosyal destek hizmeti verilecek.

Batman Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik Araştırma Merkezi, Psiko-Sosyal Okul Projesi kapsamında, selden zarar gören mahallelerde bulunan 20 okulda 27 öğretmen ile bir ay süreyle selin öğrenciler üzerindeki etkisini en aza indirmek için çalışma başlattı.

Psikolog ve rehber öğretmenler tarafından verilen destek programı kapsamında öğrenci ve veliler, travma sonrası stres tepkileri, psiko-eğitim programlarının tanıtılması, çocukların gelişimi ve travma sonrası tepkileri, travmatik bir olayda veya bir afetten sonraki toparlanmada okulların önemi ve rolü, öğretmenlerin toparlama sürecine etkileri, çocuklar için iletişimin önemi, iletişim kuralları, iletişim engeli gibi konularda bilgilendirilecek.

Batman Yahya Kemal Beyatlı Lisesi'nde düzenlenen etkinlikte öğrencilere rahatlama teknikleri, duygularını resim yaparak kağıda dökme gibi testler yaptırıldı. Yaşadıklarını kağıda döken bazı öğrenciler resme döktükleri olayı anlatırken sınıftakilere duygusal anlar yaşattı.

Rıdvan Çelebioğlu, çizdiği resimde afetlerin olamayacağı bir yerde yaşamayı düşündüğünü anlatmak istediğini belirtirken, birçok öğrencinin sel resmi çizmesi dikkati çekti.

Bu programın kendisi ve tüm arkadaşlarını rahatlattığını ve sel sonrası böyle bir programın yapılmasının kendisinde güven uyandırdığını söyleyen Melek Gündoğdu adlı öğrenci, "Yeşillik ve meyve ağaçlarının bol olduğu bir yerde yaşamak isterdim. Resmimde bunu anlatmaya çalıştım." dedi.

Yahya Kemal Beyatlı Lisesi rehber öğretmen ve psikolojik danışmanı Vechettin Yılmaz, selden etkilenen öğrencileri bir sınıfta topladığını ifade ederek, selden etkilenen öğrencilerin travma sonrası stres tepkilerini ölçmek ve gidermek için böyle bir çalışma başlattıklarını söyledi.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Bahattin Atilla, Milli Eğitim Bakanlığı ve UNİCEF tarafından olayın yaşandığı 20 okulda, 27 öğretmenle birlikte 1 ay boyunca 35-40 bin öğrenci ve velisine ulaşılmayı hedeflediklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious