Selzedeye 5 milyon YTL gönderildi

Selzedeye 5 milyon YTL gönderildi.28779
  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde sel felaketine maruz kalan illere şu ana kadar 5 milyon YTL'nin üzerinde acil yardım ödeneği gönderildiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Faruk Özak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, bakanlığının bütçesiyle ilgili sunumda bulundu. Faruk Özak, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde 31 Ekim ve 1 Kasım tarihlerinde meydana gelen aşırı yağışlardan sora sel felaketine maruz kalan illere şu ana kadar 5 milyon YTL'yi aşkın acil yardım ödeneği gönderildiğini söyledi. Afetzedelere yapılan diğer yardımlar hakkında da bilgi veren Özak, yaralı afetzedelere ilk tedavi hizmetleri kısa zamanda verildiğini, afetzedelerin gece barınmaları için bölgeye şu ana kadar 120 adet konteynır gönderildiğini, bu sayının 600'e tamamlanacağını kaydetti.

Kiralık ev bulan afetzedeler için evleri yapılara kadar 6 ay süreyle kira yardımı yapılacağını vurgulayan Özak, "Afetlerden ağır hasar gören afetzedelerin evleri yerleşim yerlerinde TOKİ tarafından, kırsal alanlardaki afetzedeler için Afet İşleri Genel Müdürlüğümüzce evini yapana yardım metoduyla en kısa sürede yapılacaktır'' dedi.

AK Parti iktidarı döneminde 8 bin 150 kilometre bölünmüş yol yapıldığını anlatan Özak, Türkiye'de bölünmüş yol uzunluğunun otoyollarla birlikte 12 bin 666 kilometreye ulaştığını kaydetti. deprem bölgesinde yer alan İstanbul'daki büyük açıklıklı köprülerin sismik takviyesi kapsamında, Boğaz köprüleri ile Haliç Köprüsünün de yer aldığı 11 yapıda çalışmalara başlandığını açıklayan Özak, bu sürecin 2007-2008 yıllarında tamamlanacağını belirtti.

Trafik yoğunluğu nedeniyle İstanbul'a 2 köprünün yetmediğini dile getiren Faruk Özak, ''Bu bağlamda, 2006 yılında İstanbul Boğazı 3. Karayolu Geçişi Projesi çalışmalarına başlanmış, 2007 yılında ihalesinin gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir'' dedi. Faruk Özak, 2007 yılında, bin 500 kilometre bölünmüş yol ve 300 kilometretek yolun tamamlanarak trafiğe açılacağını belirterek, Özak, 15 bin km yolda, asfalt onarımı ve iyileştirme yapmayı planladıklarını söyledi.

Marmara depremi sonrasında ihalesi yapılan ancak 2003 yılına kadar tamamlanamayan 2 bin 912 adet afet konutu ve 566 adet iş yeri ve kalıcı konut alanlarının eski yerleşim yerlerine bağlantı yolları ile yerleşim yerlerindeki altyapı eksikliklerinin giderildiğini ifade eden Faruk Özak, Adapazarı ve Gölcük için de ödenek transferi sağlanarak belediyelerin altyapılarının tamamlandığını söyledi.

Bakanlığın merkez teşkilatı için 733 milyon 363 bin YTL, Karayolları Genel Müdürlüğü için 3 milyar 408 milyon 388 bin YTL, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü için de 402 milyon 822 bin YTL olmak üzere genel bütçeden toplam 4 milyar 544 milyon 573 bin YTL ödenek öngörülüyor. Ayrıca, İller Bankası Genel Müdürlüğü'ne yönelik de 660 milyon YTL yatırım bütçesi bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious