Semaverde közle yapilan çay gelenegi yasatilmaya çalisiliyor

  • Giriş : 20.11.2005 / 00:00:00

OSMANIYE - Osmaniye'de, semaverde közle yapilan çay gelenegi yasatilmaya çalisiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Serhat Alabalik Lokantasi yemekten sonra müsterilerine semaverde közle yapilan çay ikram ediyor. Tüplü ocaklarin hayatimiza girmedigi dönemlerde közle yapilan çay tadini hala damaklarinda hissettigini bu tadi Osmaniyelilere yeniden hatirlatmak amaciyla bu yil açtigi lokantasinda semaverde közle çay ikramlarina basladiklarini belirten isletme sahibi Fatih Köksalan, amaçlarinin bu gelenegi gelecek nesillere aktarmak oldugunu söylüyor.

Közde çayin tadini unutuldugunu belirten Köksalan, "Semaver, tüplü ocaklarin çikmadigi dönemlere yaygindir. Insanlar çayda semaverlerini hazirlar yemekten sonra hep birlikte yudumlarlardi. Bizler de biraz nostalji yapalim diyerek kaybolan bir gelenegi ve tadi tekrar ortaya çikarmak için kollari sivadik. Bunun için tenekeciler çarsisinda özel olarak semaver yaptirdim. Müsterilerimize yemekten sonra közde yapilan semaverde çay veriyoruz. Vatandaslar da semaver çaydan memnun olduklarini söylüyorlar" diye konusuyor.

Türk insaninin tam bir çay tiryakisi oldugunu özellikle yemeklerden sonra 3 - 4 bardak çay içtigini belirten Köksalan, eski çaylarin dogalligini mumla aradiklarini söyledi. Közde yapilan çayin tadinin çok farkli oldugunu belirten Köksalan, vatandaslari közde çayin tadina bakmalari çagrisinda bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious