Semazenler büyülüyor

  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

Bursalı semazenler yerli yabancı herkesi büyülüyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bursa Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği tarafından Karabaş-i Veli Kültür Kültür Merkezi'nde düzenlenen sema gösterisini yerli-yabancı turister büyük bir ilgiye izliyor.

Osmangazi Belediyesi tarafından restore edildikten sonra Bursa Mevlevilerinin gösterileriyle renklenen Karabaş-ı Veli Kültür Merkezi'nde haftanın her akşamı ücretsiz sema gösterisi yapılıyor. Bursa Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı Cafer Altay, "Bizler vatandaşlarımıza güzellik sunmanın derdindeyiz. Hepimiz iş güç sahibi insanlarız. Önceleri haftada üç gün sema gösterisi düzenliyorduk, halkın talebi artınca biz de haftanın hergünü istisnasız sema gösterisi yapıyoruz" dedi.

Sema gösterisini izlemeye gelenler dernek tarafından ücretsiz çay da ikram ediliyor.

TURİSTLER SEMAYA HAYRAN KALIYOR

Hayatında ilk kez sema gösterisi izleyen yabancı turistler de şaşkınlıklarını gizliyemiyor. ıÜüİpek böcekçiliğiyle ilgili bir toplantıya katılmak üzere Bursa'ya gelen Birleşmiş Milletler Tarımsal Destekleme Sistemleri Yöneticisi Ho Zoo Lea, Karabaş-i Tekkesi'ndeki sema gösterisini büyük bir heyacanla izledi. "Sema gösterisini gerçekten çok beğendim. Gösteri sonrasında semazenlerin dönüşleri gözlerimin önünde, kendi kültürüme çok yakın" diyen Lea, hayatı boyunca bu gösteriyi unutamayacağını söyledi.

Kanada ve Fransa'dan gelen turist grubu da Bursa'ya gelir gelmez semazenlerin yanına gelmek istemişler. Gösteriyi izleyen turistler, "Türk milleti geniş bir kültüre sahip. Mevlana'nın hoşgörüsüne hayran kaldık." diye konuştular.

Gösterideki 12 yaşındaki semazen, turistleri kendisine hayran bıraktı. Aralıksız 45 dakika gösteriyi sürdüren semazenlerin haftada düzenli olarak antrenman yaptıklarını söyleyen dernek başkanı Altay, "Semazan ve mıtrıban kurslarımız devam ediyor. İsteyen herkese kapımız açık" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious