Şemdinli, Ergenekon'la birleştirilsin

Şemdinli, Ergenekon'la birleştirilsin.25168
  • Giriş : 07.07.2009 / 17:49:00

"Cumhurbaşkanı Gül, askerin sivil mahkemede yargılanması yolunu açan yasayı onarsa askeri mahkemeden görevsizlik talebinde bulunacağız"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şemdinli davasının Van Barosu'na bağlı avukatlarından Murat Timur, Şemdinli davasının Ergenekon davası ile birleştirilmesi gerektiğini söyledi. Timur, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün askerlerin sivil yargıda yargılanmasını açan yasayı onaylaması durumunda dava gününü beklemeden askeri mahkemeden görevsizlik talebinde bulunacaklarını belirterek, yasanın onaylanması ile Ergenekon davası ile Şemdinli davası dosyalarının birleştirilmesi için de talepte bulunacaklarını söyledi.

Sivil mahkeme denilen özel yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri'nin de ne kadar sivil mahkeme olduğu konusunun tartışılması gerektiğini savunan Timur, bu mahkemelerde de yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti:

"Askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının yolunu açacak yasa henüz Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmadı. Cumhurbaşkanı yasayı onayladıktan sonra bizler Şemdinli davasının müdahil avukatları olarak duruşma gününü beklemeden askeri mahkemeden görevsizlik talebinde bulunacağız. Şemdinli olayları ile ilgili askeri mahkemede yargılama başladığında bu mahkemenin emir komuta zinciri içerisinde yargılama yaptığını, bu haliyle mahkemeden adil yargılama çıkmayacağını belirterek müdahil avukatları olarak duruşmalardan çekildik. Nitekim ilk duruşmada sanıkların tahliye edilmeleri bizleri haklı çıkardı. Dünyanın hiçbir yerinde bu yetkiler ile donatılmış bir askeri mahkeme bulunmamaktadır. Meclisin bu konu ile ilgili yasa değişikliğine gitmesi yerinde, ancak gecikmiş bir düzenlemedir. Şemdinli olaylarına ilişkin mahkeme devam ederken siyasal iktidar, yasal ve idari anlamda mahkemeye gereken desteği vermiş olsaydı bölgede yaşanmış faili meçhul tüm olayların üstüne gidilebilirdi."

"Ergenekon davasının henüz tamamlanmamış iddianamesi bölgede yaşanmış faili meçhul cinayetleri, olayları kapsamaktadır" diyen Timur, "Şemdinli davasında bölgede yaşanmış faili meçhul patlamalar, cinayetler sorgulanmaktadır. Bu anlamda her iki dosya arasında fiili ve hukuki irtibat bulunmaktadır. Askeri mahkemeye yapılan Şemdinli ve Ergenekon davasının birleştirilmesi talebi ?iki dava arasında ilgi bulunmadığı' gerekçesi ile daha önce reddedilmişti. Cumhurbaşkanın askerlerin sivil mahkemede yargılanmasının yolunu açan yasayı onaylaması durumunda davanın görevsizlik kararı ile birlikte CMK 250. madde ile yetkili Van Ağır Ceza Mahkemesi'ne gitmesi ile birlikte her iki dosyanın birleştirilmesine yönelik talebimizi mahkemeye bildireceğiz" diye konuştu.

Şemdinli dosyasında yargılama ve soruşturmanın baştan bu yana eksik bir şekilde yürütüldüğünü savunan avukat Timur, Ergenekon davası ile birleştirilmesi durumunda Şemdinli'de eksik kalan hususların Ergenekon savcıları tarafından yeniden soruşturularak, bölgede tüm faili meçhul olayları ortaya çıkarması gerektiğini söyledi. "Bu olaylarda sorumluluğu bulunan Yaşar Büyükanıt ve sorumluluğu bulunan diğer komutanlar hakkında da soruşturma yürütülmeli" diyen Timur, şöyle konuştu:

"Ergenekon davasının 3'üncü iddianamesinde bölgede yaşanan faili meçhul olaylara yer verildiği basına yansıdı. Ergenekon'da yargılaması devam eden sanıklardan asker olanlarının önemli bölümü bölgede daha önce görev yapmış komutanlardan oluşmaktadır. Görev yaptıkları dönemde yaşanan birçok faili meçhul olay var. Bu olaylardan birisinde suçüstü yakalanan subayların Ergenekon'la irtibatlarının olduğu açıktır. Dolayısıyla hukukun dosyaların birleştirilmesinde aradığı şart olan fiili ve hukuksal irtibat her iki dosya arasında mevcuttur. Bir an önce Ergenekon ve Şemdinli dosyaları birleştirilmelidir. Bu dosyalar başta yargı bağımsızlığı ve Türkiye'nin demokratikleşmesi açısından hayati önem taşımaktadır. Şemdinli davasının sivil mahkemede görülmesi şüphesiz çok önemli bir konudur. Fakat sivil mahkeme dediğimiz özel yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri eski DGM'lerin yerine kuruldu. Bu mahkemelerin ne kadar sivil mahkeme olduğu tartışma konusudur. Bu mahkemelerdeki soruşturma usulü özel hakim ve savcı tayini mahkemeye olağanüstü bir görünüm katmaktadır. Bu mahkemelerin de kaldırılarak tek tip yargı sistemine geçilmesi gerekir. Türkiye bir an önce yargı reformuna gitmelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*