Şemdinli, kanser gibi tuttuğunu götürüyor

  • Giriş : 10.10.2006 / 00:00:00

HSYK kararıyla Kars'a atanan Savcı Avcı: "Şemdinli, kanser gibi tuttuğunu götürüyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) kararıyla Kars Ağır Ceza Mahkemesi üyeliğine atanan Bayındır Savcısı Gültekin Avcı, ''Şemdinli, bir kanser gibi tuttuğunu götürüyor.'' dedi. Yazdığı "Karanlık İlişkiler" isimli kitabında Van eski Savcısı'nı destekleyen ve askeri eleştiren Avcı, atamanın prosedür dışı yapıldığını belirterek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurmayı planladığını söyledi.
İzmir'in Bayındır ilçesine geçen yıl atandığını kaydeden 15 yıllık savcı Gültekin Avcı, ''Normalde iki üç sene daha burada kalmam gerekiyor. Eğer atama şartsa birinci bölgede bir yere olması gerekiyordu. Ağır ceza mahkemesi üyeliğine alınmak, bir savcı için kızaktır.'' şeklinde konuştu.

Atamayla 15 senelik bir cumhuriyet savcısının alınıp hakim yapıldığını vurgulayan Avcı, şunları söyledi: ''Hakimlikle savcılık tamamen farklıdır. Kars'taki insanlara 15 senelik bir savcıyı hakim olarak gönderiyorsunuz. Bu hem oradaki insanları cezalandırmak hem de savcıdan istifade etmemek, tecrübelerinden yararlanamamaktır.''

Emekliliğine 10 yıl kalan Gültekin Avcı, bu atama karşısında beklemede olduğunu söyleyerek, istifa etmeyi ve AİHM'ye başvurmayı düşündüğünü belirtti.

Kamuoyunda "Karanlık İlişkiler" kitabıyla konuşulan Avcı, bu eserinde Türkiye'nin demokratikleşmeye ne kadar ihtiyacı olduğundan ve militarist unsurların demokrasi üzerinde pozisyonunun bir gölge haline geldiğinden bahsettiğini söylüyor. Kitabında özetle bir hukuk devletinde olması gerekenleri dillendirdiğini ifade eden Savcı Gültekin Avcı, Şemdinli iddianamesini hazırlayan Van eski Savcısı Ferhat Sarıkaya'ya destek olmuştu. Şemdinli olaylarının bir kanser gibi tuttuğunu götürdüğünü kaydeden Avcı, ''Önce iddianameyi yazan savcıyı görevden aldılar. Daha sonra benimle Van Başsavcısı'nı kızak görev olan ağır ceza mahkemesi üyeliğine atadılar. Neticede Türkiye'de yargının üzerinde birtakım güçler olduğu da kendini gösterdi.'' açıklamalarını yaptı.

Yazmaya devam edeceğini belirten Savcı Avcı'nın son kitabı medeniyetler çatışmasıyla ilgili "Doğunun İstilası". Avcı, ileriki aşamalarda ise istihbarat ve Türkiye'nin demokratikleşmesinin nasıl gerçekleşeceğine ilişkin kitaplara ve yazılara devam edeceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious