Şemdinli davası 19 Ağustos 2007 tarihine erteledi

  • Giriş : 11.07.2007 / 21:15:00
  • Güncelleme : 11.07.2007 / 21:28:10

Şemdinli'de meydana gelen olaylarla ilgili Van 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davaya devam edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mahkeme duruşmayı işlem yapılamadığı gerekçesiyle 19 Ağustos 2007 tarihine erteledi.

Şemdinli'de 9 Kasım 2005'te Umut Kitabevi'nin bombalanması olayına karıştıkları gerekçesiyle tutuklu bulunan Astsubaylar Ali Kaya ile Özcan İldeniz ve terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş'in yargılandığı davanın duruşmasına Van 3. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

Duruşmaya tutuklu sanıklar Ali Kaya ile Özcan İldeniz katıldı.

Duruşmada, mahkeme heyeti başkan Muharrem Ballı, üye hakimler Sinan Sivri ve İbrahim Öneker ile Van Cumhuriyet Başsavcısı Yahya Akçadırcı'nın görevlendirdiği Savcı Sezgin Kanmaz'dan oluştu.

Mahkeme Başkanı İlhan Kaya ile üye hakim Eşref Aksu'nun reddine ilişkin taleplerinin Van 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmemesi üzerine sanık avukatlarının, Diyarbakır Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine itirazda bulunması ve konunun sonuçlanmaması nedeniyle İlhan Kaya ile Eşref Aksu duruşmaya katılmadı.

Duruşmada müdahil avukatlarından Selçuk Kozağaçlı, önceki celsede alınan keşif kararının Hakkari Valiliği tarafından güvenlik gerekçesiyle yerine getirilmediğini ifade ederek, keşif güvenliğini sağlayamayacağına ilişkin müzekkere cevaplarıyla ilgili suç duyurusunda bulunulmasını ve dosyanın Ceza Genel Kurulu'na gönderilmesini talep etti.

Sanık avukatlarından Mahmut Güler de Yargıtay tarafından verilen bozma kararıyla ilk mahkumiyetin ortadan kalktığını, mahkemenin bozma kararına uyarak dosyayı askeri mahkemeye göndermesini ve sanıkların tahliye edilmesini talep etti.

Duruşmada iddia makamında yer alan Savcı Sezgin Kanmaz ise geçen celsede bildirdiği mütalaayı tekrar ettiğini ifade ederek, Yargıtay'ın bozma ilamı uyarınca görevsizlik kararı verilerek dosyanın, davaya bakmakla görevli Van Askeri Mahkemesine gönderilmesini ve sanıkların tahliye edilmesini talep etti.

Duruşmaya 15 dakika ara veren mahkeme heyeti, başkan İlhan Kaya ile üye hakim Eşref Aksu'nun reddine ilişkin hususun henüz sonuçlanmadığı ve hakimin reddi hususunun netliğe kavuşmadan gecikmesinde sakınca olan haller dışında esaslı bir işlem yapılamayacağı gerekçesiyle sanıkların tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı.

Duruşmada karşı oy kullanan üye hakim Sinan Sivri ise gerekçesinde şunları kaydetti: ''Sanıkların tutukluluk hallerinin devamına ilişkin ara karara katılmakla birlikte Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bozma kararı ve kamu düzenine ilişkin olan görev konusunun öncelikle halledilmesi gerekliliği karşısında görev hususunda uyma veya direnme kararı verilmelidir. Dosya içeriği nazara alındığında mahkememizin görevli olduğu kanaatiyle Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bozma kararına direnilmesi gerektiğinden çoğunluk görüşüne katılmıyorum.''

Duruşma, 19 Ağustos'a ertelendi.

-KARAR YARGITAY'DA BOZULMUŞTU-

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005 tarihinde meydana gelen patlamayla ilgili Van 3. Ağır Mahkemesinde görülen davada, tutuklu sanıklar Astsubay Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş hakkında,''adam öldürmek, çete kurmak ve adam öldürmeye teşebbüs'' suçlarından 39 yıl, 5 ay, 10'ar gün hapis cezası verilmişti.

Sanık avukatlarının, Van 3. Ağır Ceza Mahkamesinin kararına itirazı üzerine temyiz incelemesini 16 Mayısta tamamlayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz'i ''Adam öldürmek, çete kurmak ve adam öldürmeye teşebbüs'' suçlarından 39 yıl 5 ay 10'ar gün hapse mahkum eden kararının, usul yönünden bozulmasını kararlaştırmıştı.

Dava, 13 Haziran 2007 tarihinde yeniden Van 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlanmış, mahkeme heyeti de sanıkların tutukluluk hallerinin devamını kararlaştırarak, duruşmayı bugüne ertelemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious