Şemdinli davası 19 Eylül'e ertelendi

Şemdinli davası 19 Eylül'e ertelendi.28351
  • Giriş : 06.06.2008 / 17:08:00

Van Askeri Mahkemesi'nde görülen Şemdinli davası, askeri savcının olay yerinde keşif istemesinin karara bağlanması ve bazı tanıkların dinlenmesi için 19 Eylül'e ertelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Askeri Mahkemesi'ndeki duruşma saat 14.00'de başladı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı cadde trafiğe kapatıldı. Polis barikatlarıyla kapatılan cadde üzerinde şüphe üzerine bir araç bomba arama köpeği tarafından arandı. Duruşmaya sanıklar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve Veysel Ateş katılmadı. Sanıkları avukatları temsil etti.

Daha önceki duruşmalara müdahil avukatları olarak giren Dinçer Aslan ile Murat Timur, bu duruşmaya izleyici olarak katıldı. Olayın mağdurlarından Seferi Yılmaz ve Metin Korkmaz da duruşmada hazır bulundu.

Mahkeme heyeti mağdurlardan olayla ilgili ifadelerini istemesi üzerine Seferi Yılmaz, olayın üzerinden 3 yıl geçtiği için o günü tam hatırlayamadığını, daha önce verdiği ifadelerine bağlı kaldı. Mahkeme heyeti ifadelerini yüzlerine okudu.

Mağdurlar Yılmaz ve Korkmaz eski ifadelerini kabul etti. Daha önceki duruşmada ifadeleri istenen tanıkların ifadelerini tek tek okundu. Askeri savcı olay yerinde keşif yapılmasını ve daha önce farklı illerde teslim olan örgüt üyelerinin olayla ilgili ifadelerinin alınmasını istedi.

Bu arada söz alan Yılmaz, keşfin daha önce yapıldığını belirterek yeni keşfin istenmesi ve yeni tanıkların ifadelerinin alınmasının davayı uzatmaya yönelik bir durum oluşturacağını söyledi. Sanık avukatları tanık olarak ifadeler veren şahısların hepsinin yönlendirildiğini iddia etti.

Sanık avukatlarından Yurdakan Yıldız, terörün olduğu bölgede hem ekonomik, hem de can güvenliği için esnaf olan tanıkların hepsinin belli bir şekilde ifade verdiğini öne sürdü.

Tanıkların ifadelerini kabul etmelerinin mümkün olmadığını da kaydeden sanık avukatları isimleri yeni verilen tanıkların ifadelerine başvurulmasını da istedi.

Mahkeme istenilen yeni keşfin kararı ve yeni tanıkların ifadelerinin istenmesi için davayı 19 Eylül saat:14.00'e erteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious