Şemdinli davası (2)

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

Şemdilli duruşması için sanık ve müdahil avukatları Van Adliyesine geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şemdinlli davasının bağımsız yargı sürecinde yürütüldüğünü ifade eden Gülşen, AB'nin her Şemdinli davası öncesi mahkemenin baskı altında olduğu yönünde açıklamar yaparak, mahkemeye baskı yaptığını öne sürdü.

Bağımsız yargılama konusunda kimsenin bir endişesinin olmaması gerektiğini kaydeden Av. Gülşen Danıştay'a bir meslektaşı tarafından yapılan silahlı baskını kastederek "Türkiye Cumhuriyeti'nin cumhuriyet unsurlarına son zamanda yapılan saldırılar ortada. Tüm bu olayları üst üste koyduğumuzda bizim davanın mutlaka çok daha iyi sonuçlanması gerekiyor. Bağımsız mahkemeler delilleri değerlendiriyor. Mahkeme üzerinde herhangi bir baskı yoktur." dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı'nın bile, işyeri bombalanan kitapevi sahibi Seferi Yılmaz'ın avukatlığını yaptığını, bunu bile olgunlukla karşıladıklarını hatırlatan sanık avukatı Vedat Gülşen daha sonra açıklamasını şöyle sürdürdü: "Seferi Yılmaz hakkında Cumhuriyet Başsavcılığında PKK terör örgütünü yardım ve yataklık suçundan açılan soruşturmanın tahkikatı devam ediyor. 47'nin üzerinde avukat Seferi Yılmaz'ın vekaletini alarak kendisini savunuyor. Bunu da olgunlukla karşılıyoruz. Ancak Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu E?ba?kany Joost Lagendijk, 25 Mayıs'ta bir açıklaması oldu. AB her Şemdilli duruşması öncesinde mahkemeler baskı altındaymış gibi açıklama yaparak mahkemeleri baskı altına alıyorlar. AB önce evinin içine baksın. Belçika'da yargılanan bir terörüstin ortadan kaybolmasına da bu açıdan bakmak gerekir."

Duruşmayı izlemek için TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, Başkan Vekili CHP Milletvekili Mesut Değer, CHP Hakkari Milletvekili Esat Canan Van Adliyesi'ne geldi. Öte yandan İngiltere Büyükelçiliğinden 2. katip ve siyasi işlerden sorumlu Chris Bradley de duruşmayı izlemek için Van adliyesine gelenler arasında bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious