Şemdinli davasına dokunan yanıyor

Şemdinli davasına dokunan yanıyor.15609
  • Giriş : 15.12.2007 / 23:23:00

Kamuoyunda sık sık tartışma konusu olan ve iki yıldır süren Şemdinli davasına dokunan yanıyorö

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Umut Kitabevi'nin bombalanması ile ilgili iddianameyi hazırlayan Savcı Ferhat Sarıkaya'nın Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından ihraç edilmesi ile başlayan süreç, mağdurların yargılanması ve davaya bakan hakimlerin de tenzili r ütbe ile farklı illere gönderilmesiyle devam etti.

Sarıkaya'nın iddianamesi üzerine ilk yargılamayı yapan Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıkları 39 yıl beş ay 10 gün ağır hapis cezasına mahkum etmişti. Sanık avukatlarının temyizi üzerine dosya Yargıtay'a taşınmış, Yargıtay 9. Ceza Dairesi, yargılamanın askeri mahkemede yapılmasına karar vermişti.

Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay kararına uymayınca, mahkeme heyeti farklı illere t ayin edilmiş, yeni heyet de dosyayı Askeri Mahkeme'ye göndermişti. Bu süreçte, kitabevi bombalanan Seferi Yılmaz da tutuklanarak yargılanmıştı.

Astsubaylar Kaya ve İldeniz, haklarındaki argılama bitmediği gerekçesiyle hala TSK mensubu. Astsubaylar kendilerini "terörle mücadele faaliyeti yaptık" diye savunmuştu, şimdi görevlerine devam edecekler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious