Şemdinli Davasının ilk duruşmasında görev tartışması!

Şemdinli Davasının ilk duruşmasında görev tartışması! .25168
  • Giriş : 14.12.2007 / 14:22:00

Davanın ilk duruşmasında, müdahil avukatları görevsizlik kararı verilmesini talep etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005 tarihinde meydana gelen olaylarla ilgili Yargıtay 9. Ceza Dairesinin bozma kararının ardından Van Askeri Mahkemesinde başlayan duruşmaya, tutuklu sanıklardan Astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş katıldı. Duruşmaya tanık vekilleri Vedat Gülşen, Yurdakan Yıldız, Mahmut Güler, Orhan Nalcıoğlu ile 9 müdahil avukat katıldı.

Duruşmanın sabah başlayan ilk oturumunda sanıkların kimlik tespitinin ardından müdahil avukatı Selçuk Kozağaçlı söz aldı. Kozoğaçlı, ''Askeri mahkemenin görevsizlik kararı vermesi ve dosyanın davanın görev yerinin belirlenmesi için uyuşmazlık mahkemesine gönderilmesi'' talebinde bulundu.

Bu talebi içeren 10 sayfalık beyanını mahkeme heyetine sunan Kozağaçlı, ''Sanıklar operasyonel bir görevde değil, istihbarat görevinde olduklarını daha önceki duruşmalarda dile getirmişlerdir. Bu durumda askeri bir suçtan söz edilemez'' dedi.

Şemdinli Davası'nın kamuoyunun yakından izlediği bir dava olduğunu ifade eden Kozağaçlı, konuşmasında, iddianameyi hazırlayan savcı Ferhat Sarıkaya'nın meslekten ihraç edildiğini, mahkeme heyetinin tenzili rütbeyle başka illere tayin edildiğini, müdahil Seferi Yılmaz'ın tutuklandığını, müdahil avukatları hakkında da soruşturma başlatıldığını hatırlattı.

Konuşmasında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın davaya ilişkin sözlerini hatırlatan Kozağaçlı, ''Bu nedenle mahkemenizin bağımsız ve tarafsız olmayacağını düşünüyoruz''dedi.

Mahkeme Başkanı Hakim Yarbay Yücel Savrul, müdahil avukatın açıklamasının ardından sanık avukatlarına söz verdi.

Sanık avukatları talebin ret edilmesi ve Yargıtayın kararına uyulması gerektiğini belirttiler. Sanık avukatlarından Vedat Gülşen, Türkiye Cumhuriyeti'nin Anayasal bir devlet olduğunu Anayasanın 145'inci maddesinde askeri mahkemelerin görev alanının belirtildiğini kaydetti.

Sanık avukatlarından Orhan Nalcıoğlu ise tutuklu askerlerin istihbarat faaliyeti yürüttüklerini, terörle mücadelenin bir bütün olduğunu, istihbarat faaliyetlerinin terörle mücadelenin ön koşul olması nedeniyle askerlerin terörle mücadele faaliyetleri yürüttüklerini ifade etti.

Nalcıoğlu, askeri mahkemenin bu davaya bakmakla görevli olduğunu, müdahil avukatlarının görevsizlik talebinin ret edilmesini istediklerini söyledi. Askeri savcı ise müdahil avukatlarının görevsizlik talebinin reddini talep etti.
Mahkeme heyeti, duruşmaya ara verdi.

-DAVA YARGITAYDA BOZULMUŞTU-

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005 tarihinde meydana gelen patlamayla ilgili Van 3. Ağır Mahkemesinde 19 Haziran 2006 tarihinde görülen davada, tutuklu sanıklar astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş hakkında, ''adam öldürmek, çete kurmak ve adam öldürmeye teşebbüs'' suçlarından 39 yıl, 5 ay, 10'ar gün hapis cezası verilmişti.

Sanık avukatlarının, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesinin kararına itirazı üzerine temyiz incelemesini 16 Mayıs 2007'de tamamlayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz'i ''Adam öldürmek, çete kurmak ve adam öldürmeye teşebbüs'' suçlarından 39 yıl 5 ay 10'ar gün hapse mahkum eden kararının, usul yönünden bozulmasını ve mahkemenin davaya bakmakla yükümlü olmadığını kararlaştırmıştı.

Dava, 13 Haziran 2007 tarihinde yeniden Van 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlanmış, 14 Eylül 2007'de görülen davada, mahkeme heyeti görevsizlik kararı vererek, dosyayı Askeri Mahkemeye göndermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious