Şemdinli duruşması başlıyor

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005'te meydana gelen patlamanın duruşması Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adliye önüne gelen yerli ve yabancı basın mensupları sanıkların mahkemeye girme görüntüsünü çekmek için uğraşırken adliyeden sanıkların geçe geç saatlerde içeri alındığı haberi geldi.

Saat 08.00'den sonra iyice hareketlenen Van Adliyesi'nde davanın tarafı olan Seferi Yılmaz ve olayda hayatını kaybeden Mehmet Zahir Korkmaz'ın avukatları adliyeye geldi.

Duruşmayı izlemek için TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, Başkan Vekili Mesut Değer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hakkari Milletvekili Esat Canan, Başbakanlık İnsan Hakları Komisyonu'nda azınlık raporunu hazırlayan Prof. Dr. Baskın Oran, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Yusuf Alataş, Ankara Barosu avukatlarından Hasip Kaplan, İstanbul Barosu avukatlarından Kemal Aytaç adliyeye geldi.

Müdahil avukatlar arasında yer alan Ankara Barosu'ndan Hamit Geylani, duruşmanın daha büyük bir salonda yapılması isteğini dile getirerek, bunun Türkiye'de örneklerinin olduğunu söyledi.

Mahkemenin talebi doğrultusunda baro olarak duruşmaya girecek sayıda mecburi bir avukat seçimi yaptıklarını kaydeden Geylani, "Ceza Muhakemeleri Usul Kanunu'na göre mahkemede iddianamenin okunması gerekiyor. Bu durumun yerine getirilmesi için mahkemeden talebimiz olacak." ifadesini kullandı.

Duruşmaya İngiltere'den Londra Barosu avukatlarından Ajanta Kaza, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Masası sorumlu Emma Sinclair duruşmaya katılmak için mahkemeye dilekçe ile başvurdu.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Masası sorumlu Emma Sinclair, mahkeme salonunun dar olması yüzünden dilekçesinin kabul edilmediğini kaydetti.

Uluslararası bağımsız bir kuruluş olarak bu davayı takip etmek istediklerini belirten Emma Sinclair, "Meclis araştırma komisyonu bir sonuca varamadı. Bu olayı araştırmak için bağımsız bir kuruluşa ihtiyaç var. Uluslararası Af Örgütü olarak bir rapor hazırlayarak kamuoyuna açıklacağız" dedi.

Mehkeme Hakim İlhan Kaya başkanlığında Ferhat Erbaş, Muharrem Ballı ve Savcı Metin Dikeç tarafından yürütülecek.

Öte yandan Hakkari Belediye Başkanı Metin Tekçe ve Şemdinli Belediye Başkanı Hurşit Tekin de izleyici sıfatıyla mahkemeye katılmak üzere adliyeye geldi. Sanık avukatları Vedat Gülşen ve arkadaşları da, adliye girişinde basın mensuplarının sorularını "Tahliye bekliyoruz" şeklinde cevapladı.

Avukat Vedat Gülşen, Müdahil avukatları duruşmada iddianamenin okunmasını istiyor, siz ne diyorsunuz sorusuna, "Mahkeme isterse yapabilir ancak biz iddianamenin okunmamasını isteyeceğiz." şeklinde konuştu.

Duruşmaya mağdur ve müdahillerin tarafından 12 avukat katılacağı bildirildi. Bu arada, mahkemenin isteği üzerine davayı takip etmek üzere 5 gazeteci kura ile seçildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious