Şemdinli duruşması ertelendi

Şemdinli duruşması ertelendi.25168
  • Giriş : 19.09.2008 / 17:43:00

Şemdinli davasının dördüncü duruşması yapıldı. Dava ,19 Aralık 2008'e ertelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

HAKKARİ'nin Şemdinli İlçesi'nde eski PKK hükümlüsü Seferi Yılmaz'a ait kitapevinin bombalanmasının ardından meydana gelen olaylar sonrası, 2 astsubay ve 1 PKK itirafçısı hakkında açılan davanın dördüncü duruşması Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görüldü. Yaklaşık 40 dakika süren duruşma 19 Aralık 2008'e ertelendi.

Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi'nin 16 Mayıs 2007'de 'eksik soruşturma' gerekçesi ile bozduğu Şemdinli davasına, Van 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, 14 Eylül 2007'deki 4'üncü duruşmasında görevsizlik kararı vermişti. Askeri Mahkemeye gönderilen Şemdinli davasının ilk duruşması, 14 Aralık 2007'de görülmüş ve bu duruşmada tutuklu Astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Askeri Mahkeme'deki 4'üncü duruşma bugün saat 14.00'de başladı. Bir önceki duruşmada olduğu gibi tutuksuz yargılanan Astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş duruşmaya katılmazken, sanık avukatı Vedat Gülşen hazır bulundu. Müdahil avukatlar Dincel Aslan, Murat Timur, Cüneyt Caniş ilk duruşmada, Askeri Mahkemenin görevsiz olduğu yönündeki taleplerinin kabul edilmemesi üzerine geçen duruşmalarda olduğu gibi bu duruşmaya da dinleyici olarak katıldı.

Sanıkların Avukatı Vedat Gülşen, Seferi Yılmaz'ın, 'yardım ve yataklık ve terör örgütü üyesi olmak' suçlarından Van 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığına dikkat çekerek “Seferi Yılmaz hakkındaki dosyaların celbine ve bu davayla ilgili belgelerin bu dava dosyasına eklenmesini talep ediyorum. Çünkü 9 Kasım 2005 ve öncesinde Yılmaz'ın Kandil Dağı'nda bulunan 'Sabri' kod adlı terör örgütü üyesiyle konuşmaları bu dava dosyasında bulunmaktadır” dedi.

SEFERİ YILMAZ'DAN ERGENEKON İDDİASI

Seferi Yılmaz da savunmasında, Ergenekon iddianamesinde Şemdinli ile ilgili bilgilerin mevcut olduğunu bu kapsamda sanıkların tekrar sorgulanmasını talep ettiğini söyledi. Yılmaz, “Şu an gündemde olan Ergenekon Soruşturması kapsamında basında yer alan bazı bilgilere göre, Şemdinli'de meydana gelen bombalama olayı ile ilgili İdris Özer isimli şahsın itirafları ve soruşturma kapsamında yapılan teknik takip sonucunda Kaya ve İldeniz'in bu örgütle irtibatlı olduğu yönünde bilgiler mevcuttur. İddianamenin istenerek sanıkların tekrar sorgulanmasına talep ediyorum” dedi. Yılmaz hem sözlü hem de yazılı olarak hazırladığı 2 sayfalık yazıyı da mahkeme heyetine sundu.

Avukat Vedat Gülşen ise, Seferi Yılmaz'dan sonra söz alarak, bütün maksadın terör örgütünün devletle hesaplaşması olduğunu ve Yılmaz'ın söylediklerinin de terör örgütü PKK'nın talimatı olduğunu ileri sürdü. Avukat Gülşen, müdahillerin bu talebine itiraz ederek, Şemdinli olayının 9 Kasım 2005 tarihinde, Ergenekon'un ise yeni bir soruşturma olduğunu belirtti.

Mahkeme heyeti Seferi Yılmaz'ın talebinin daha sonra değerlendirilmesine karar vererek, duruşmayı 19 Aralık 2008 tarihine erteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*