Şemdinli duruşması yarın başlıyor!

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım günü meydana gelen bombalı patlamanın davası yarın Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şemdinli'de 9 Kasım günü PKK hükümlüsü Seferi Yılmaz'a ait kitapevine atılan bombanın failleri olarak yakalandıktan sonra tutuklanan astsubaylar Ali Kaya ile Özcan İldeniz ve PKK itirafçısı Veysel Ateş yarın ilk kez hakim karşısına çıkacak. Duruşma dolayısıyla adliye etrafında geniş güvenlik önlemleri alınacak.

Şemdinli olaylarının soruşturmasını yürüten Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın iddianamesinde başta Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve bazı üst düzey askeri yöneticileri suçlamıştı.

Suçlamalardan sonra yaşanan tartışmaların rejim tartışmasına dönüşmesi ve Genelkurmay Başkanlığı'nın tepkisi üzerine Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu savcı Sarıkaya hakkında inceleme başlattı.

Kurulun Van'a gönderdiği 2 müfettiş yaptığı araştırmadan sonra Savcı Sarıkaya'nın devletine ve milletine bağlı, iyi niyetli ve Atatürk ilkelerine bağlı ve orduyu seven bir kişi olduğu altı çizildi. Alınan bilgilere göre müfettişlerin raporunda savcının kötü niyetinin olmadığı ve dolayısıyla kendisine 'Uyarı' cezası verilmesi talebinde bulundukları belirtildi. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) müfettişlerin raporlarının aksine en yüksek ceza olan 'Meslekten ihraç' cezasını verdiler.

Bu cezadan sonra dava önemli bir viraja girmiş durumda. Savcılık kaynaklarından alınan bilgilere göre, savcıların duruşmaya girmek istemediği öğrenildi.

Mahkeme İlhan Kaya başkanlığındaki Muammer Ballı ve Ferhat Erbaş mahkeme heyetinin ise kendini baskı altında hissettiği belirtilerek, davanın bundan sonra sağlıklı gitmeyeceği görüşünün hakim olduğu bildirildi.

Davada mağdur ve şikayetçi tarafı olan Seferi Yılmaz adına 330 avukat müdahil olurken, duruşmanın dar bir salonda yapılması dolayısıyla avukatlardan birkaç kişinin duruşmaya ancak girebileceği kaydedildi.

Mahkeme Başkanı İlhan Kaya, duruşma öncesi gerekli tedbirlerin alınması için yazdığı tutanakta, duruşmanın PKK terör örgütünün propagandasına dönüştürülmesi kaygısını taşıdığını dile getirmişti. Bu nedenle duruşma günü adliye etrafında ve mahkeme girişinde güvenlik önlemlerinin alınmasını istemişti.

Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya tarafından hazırlanan iddianame sonra açılan dava sanık sıfatı ile Ali Kaya, Özcan İldeniz ve itirafçı Veysel Ateş, 'Devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemde bulunmak, adam öldürmek ve adam öldürmeye teşebbüs etmek ve suç işlemek için anlaşmak' suçlarından müebbet hapisle yargılanacak. Şemdinli sanıklarını asker kökenli avukatlar Vedat Gülşen, Yurdakan Yıldız, Yargıtay Tetkik Hakimliği emeklisi Mahmut Güler ve avukat Orhan Nalcıoğlu'nun savunacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious