Şemdinli duruşmasında 'PKK Şovu'

  • Giriş : 29.04.2006 / 00:00:00

Mahkeme, Şemdinli duruşmasının PKK propagandası ve şovuna dönme kaygısını taşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şemdinli davasının müşteki ve mağdur konumunda bulunan Seferi Yılmaz ve avukatı Murat Timur'un davanın görüleceği 3. Ağır Ceza mahkemesi'ne Seferi Yılmaz'a vekalet verdiği listeyi mahkemeye vermesinden sonra Mahkeme Başkanı, duruşma için alınacak tedbirlere ilişkin tutanak hazırlayarak ilgili birimlere gönderdi.

Mahkeme Başkanı Hakim İlhan Kaya, tarafından hazırlanan tutanakta, Seferi Yılmaz ve Avukat Murat Timur tarafından mahkemeye verilen dilekçelerde 330 avukat dışında belirtilen diğer taleplerini yerinde bulmadı.

Duruşma için alınacak tedbirlere ilişkin bilgilerin yer aldığı tutanakta, "Mağdur tarafı ve vekillerin duruşmaları örgüt (PKK) propagandası ve şovu haline dönüştürme gayreti içinde bulunacaklarına dair kaygılara" yer verildi.

Hakim İlhan Kaya, duruşmanın Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne mahsus duruşma salonunda yapılmasına, duruşma salonun fiziki yapısı göz önünde bulundurularak 25 kişiden fazla izleyici alınmamasına karar verdi.

Avukat Murat Timur, tarafından mahkemeye ulaştırılan dilekçede 330 avukatın Seferi Yılmaz'a mahkemede vekalet etmesi için başvuruda bulunulduğunu hatırlatan Başkan İlhan Kaya, duruşma salonun fiziki şartları göz önünde bulundurularak mağdur ve sanık tarafından duruşma salonuna imkan kılındığı sayıda avukatın alınacağını tutanağa geçirdi.

Kaya hazırladığı tutanakta, "Bu nedenle uzak illerden gelecek müşteki vekillerinin, Van iline gelip ancak duruşma salonuna sığmamaları - alınmamaları- nedeni ile mağdur olmamaları için, duruşmaya girebilecek sayıda avukatın kendi aralarında belirlenmesi ve duruşmaya gelmeleri hususunun değerlendirilmesi yönünde Murat Timur ve Van bölge Baro Başkanlığına bildirimde" bulunması yönünde bilgiler yer aldı.

Başkan Kaya, tutanakta, mahkemeye ses ve görüntü nakli olanağı sağlayan video, kamera, fotoğraf makinesi, ses ve görüntü kaydedebilen veya kaydedemeyen tüm cep telefonlarının duruşma salonuna ve mahkeme çalışma odaları ile koridorlara sokulmamasını istedi.

Tutanakta ayrıca, duruşma günü için, çalışır vaziyetteki bir X-Ray cihazının mahkeme girişi önüne kurdurulması, adliye binası içinde ve çevresinde gürültü yapılmasının önlenmesi, duruşma salonu ve koridorlarında görevliler dışında kişilerin toplanmasının önlenmesi, Van Askeri cezaevi ve Bitlis E Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan sanıkların getirilmesi esnasında yol güzergahlarında ve adliye giriş çıkışlarında güvenlik tedbirlerini alınması için Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü ekiplerine yazı yazılması istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious